mercedes X ikona

Novinky Amarok sa musí báť: Šesťvalec pre triedu X

Foto: Mercedes-Benz

4.3. 2018 9:00 Mercedes prinesie na ženevský autosalón niekoľko noviniek, jednou z nich je vrcholný variant triedy X. So silnejším motorom chce prilákať viac zákazníkov. Ukradne pozíciu Volkswagenu Amarok?

Mercedes-Benz minulý rok predstavil svoj prvý pick-up, úplne novú triedu X. Do predaja bola uvedená výhradne s štvorvalcovými motormi, avšak vedelo sa, že časom príde aj šesťvalec. Po takmer štyroch mesiacoch na trhu dostáva „iksko“ oficiálne najsilnejší variant.

Od bežnej verzie spoznáte šesťvalec už na prvý pohľad podľa označenia “V6 Turbo”
Od bežnej verzie spoznáte šesťvalec už na prvý pohľad podľa označenia “V6 Turbo”
Zdroj: Mercedes-Benz

Prvý prémiový pick-up, ako ho označuje výrobca, bude mať v najvyššej verzii označenie X350d 4Matic. Tristo-päťdesiatku rozoznáte aj navonok. Na blatníkoch má totiž veľký znak s nápisom V6 Turbo, s lacnejšími variantmi si vás teda nikto nepomýli. Inak sa zovňajšok nemenil. V ponuke budú dva stupne výbavy, Progressive a Power, zaujímavejšie sú však technické zmeny.

Súčasťou základnej výbavy je volič jazdných režimov Dynamic Select s piatimi možnosťami Comfort, Eco, Sport, Manual a Offroad. Vďaka technológii 4Matic je X350d stálou štvorkolkou s pomerom 40:60, pričom väčšia časť smeruje na zadnú nápravu. Za príplatok je k dispozícii aj uzávierka diferenciálu. Trojlitrový vidlicový šesťvalec je vyladený na 190 kW (258 k) a dosahuje maximálny krútiaci moment 550 Nm. Stovku dosiahne pick-up za 7,9 sekundy a zrýchli na 205 km/h. Kedy bude najsilnejšie Xko dostupné na našom trhu, zatiaľ známe nie je.

Nový variant triedy X prichádza do vôd, ktorým donedávna neohrozene kraľoval Volkswagen Amarok nesúci štítok V6 TDI. Ten však už teraz, minimálne z hľadiska maximálneho výkonu, musí odovzdať žezlo práve triede X. Z tohto pohľadu totiž Mercedes-Benz koncernový pick-up preskakuje o celých 25 kW (34 k). Newtonmetre však ponúka rovnaké, identické je aj papierové zrýchlenie obidvoch modelov. Sami sme zvedaví na to, ktorý šesťvalcový pracant z tohto súboja vzíde ako víťaz.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD, Filip Kadlečík

Video

Diskusia