GMC Hummer EV.

Novinky Drsný konkurent Tesly: Hummer sa definitívne vráti, bude elektrický a ponúkne 1 000 koní

Foto: GMC

31.1. 15:00 O znovuzrodení Hummeru sa špekulovalo už poriadne dlho, teraz je klebetám koniec. Máme prvé oficiálne informácie.

Hummer patrí k ikonickým vozidlám amerického trhu. Značka bola založená v roku 1992 a jej prvým produktom bola civilná verzia armádneho vozidla M998 Humvee. Časom však automobilka patriaca pod General Motors začala upadať a definitívny koniec prišiel v máji roku 2010, vtedy bol vlajkovou loďou firmy Hummer typ H3.

O viac než štyri mesiace od tohto dňa, v polovici mája 2020, takmer na deň presne po desiatich rokoch od bakrotu pôvodného Hummera, prichádza znovuzrodenie. Špekulovalo sa o ňom už dlhšie a teraz je definitívne potvrdené. Pod taktovkou General Motors Company (GMC) bude 20. mája odhalený GMC Hummer EV, drsný elektrický off-road schopný konkurovať Tesle. Zdá sa, že dizajnovo by sa nástupca legendárneho off-roadu mohol držať svojho predchodcu, jeho vzhľad však posunie do 21. storočia. Prednú časť bude zdobiť aktívny LED pásik schopný efektnej animácie.

Okrem dátumu premiéry a náznaku dizajnu už vieme, že novinka má ponúknuť maximálny výkon na úrovni 735 kW (1 000 k). Na prvý pohľad znie šialene údaj o krútiacom momente, ktorý automobilka definuje hodnotou 15 591 Nm. Ide však o marketingový trik, ktorý ako prvý pri elektrickom vozidle nedávno použil Elon Musk. Ten uviedol, že Tesla Roadster ponúkne 13 558 Nm.

Finta spočíva v tom, že nejde o maximálny krútiaci moment pohonnej sústavy vozidla, ktorý sa štandardne udáva, ale cifru, ktorú by ste mohli namerať na kolesách vozidla. Tá závisí od prevodových pomerov medzi jednotlivými komponentami pohonu. V skutočnosti teda Hummer EV nebude mať krútiaci moment ako parník. Údaj sa pravdepodobne môže hýbať okolo tisícky Nm, podobne, ako výkon v konských silách. To už sú ale špekulácie. Isté však je, že elektrický teréniak má stovku pokoriť v priebehu troch sekúnd. Zatiaľ vôbec nie je jasné, či sa novinka dostane do Európy. Ak by sme si mali tipnúť, povedali by sme, že nie. V každom prípade, do predaja by mala vstúpiť počas jesene roka 2021.

Video

Diskusia