Spoločnosť Hyundai Motor Group predstavila svoju novú globálnu elektrickú modulárnu platformu E-GMP – špecializovanú platformu pre batériové elektrické vozidlá (BEV). Od roku 2021 bude platforma E-GMP základom ponuky elektromobilov, medzi ktoré bude patriť model Ioniq 5 automobilky Hyundai, ale aj prvé špecializované BEV spoločnosti Kia, ktoré Kórea predstaví v roku 2021. Nasledovať bude séria ďalších modelov. Medzi výhody nového základu pre autá budúcnosti patrí vyššia flexibilita, vysoký jazdný výkon, dlhší dojazd, posilnené bezpečnostné prvky a väčší vnútorný priestor pre cestujúcich a batožinu.

Myslí na dynamiku i dojazd

Platforma E-GMP prostredníctvom modularizácie a štandardizácie umožňuje rýchly a flexibilný vývoj produktov, ktorý možno využiť vo väčšine segmentov vozidiel, ako sú napríklad sedany, SUV či crossovery. Flexibilný vývoj navyše dokáže uspokojiť rozmanité potreby zákazníkov z hľadiska výkonu vozidla. Napríklad vysokovýkonný model postavený na platforme E-GMP má potenciál zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej než 3,5 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť 260 km/h. To sú údaje hodné superšportových automobilov.

Platforma Hyundai Motor Group E-GMP.
Platforma Hyundai Motor Group E-GMP.
Zdroj: Hyundai Motor Group

Platforma E-GMP je skonštruovaná tak, aby zaisťovala výkon a stabilitu pri jazde vysokou rýchlosťou. Umožňuje to optimálne rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou vozidla. Ide o konštrukciu, ktorá zaisťuje nízke ťažisko vďaka umiestneniu akumulátora a uloženiu elektromotorov do priestoru, kde bol predtým motor.

Vysokorýchlostný elektromotor zvyšuje jazdný výkon vozidiel s platformou E-GMP. Päťprvkové zavesenie zadných kolies, ktoré sa zvyčajne používa pre vozidlá strednej a vyššej triedy, a prvá integrovaná hnacia náprava (IDA) na svete, ktorá kombinuje ložiská kolies s hnacím hriadeľom na prenos výkonu na kolesá, zvyšuje komfort jazdy a stabilitu pri ovládaní vozidla.