Autolekárnička - zdravotnú zložku povinnej výbavy vozidla čakajú legislatívne zmeny. Dátumu expirácie nebudú podliehaťž všetky jej súčasti v rovnakom čase.

Novinky Dočkali sme sa! Lekárnička v aute bude konečne platná aj po exspirácii, má to ale jeden háčik

Foto: MATEJ KALINA

7.10. 13:11 Lekárnička je pevnou súčasťou povinnej výbavy vozidla. Napriek tomu, že ju veľká časť vodičov nikdy nepoužije, si museli strážiť jej platnosť. Teraz sa konečne udiala zmena, ktorá šoférom pomôže.

Slovenskí vodiči si od 1. novembra 2019 aspoň trochu vydýchnu. Autolekárnička, ktorá je pevnou súčasťou povinnej výbavy automobilov, už nebude viazaná dobou exspirácie. Znamená to, že vo vozidle bude môcť legálne byť i po uvedenom dátume spotreby. Hovorí o tom novela vyhlášky č.134/2018 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Túto novelu dnes podpísal minister dopravy a výstavby SR.

„Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky kvôli dobe trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo. Podľa nových pravidiel  sa nebude prihliadať na samotnú dobu expirácie, a to do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

V praxi si už nebudete musieť strážiť platnosť lekárničky v prípade, že ste ju nikdy nepoužili. Ak ste ju otvorili a využili niečo z jej obsahu, budete musieť i naďalej sledovať jej trvanlivosť. Väčšine vodičov sa tak uľaví, autolekárničku bežne potrebuje málokto a doteraz musel napriek tomu každý majiteľ vozidla sledovať dátum jej exspirácie. Aby ste nemuseli sledovať dobu platnosti lekárničky, musí byť jej obsah neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia.

Čo musí spĺňať lekárnička vo vozidle?

Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:

  • Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

Každá lekárnička musí obsahovať tiež kartu pvej pomoci. Lekárnička sa vo vozidle ukladá tak, že na ňu nedopadá priame slnečné žiarenie. Úložný priestor lekárničky musí byť suchý a čistý a musí byť ľahko prístupný. V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene. Lekárnička v autobusoch sa podľa novej úpravy umiestňuje na označenom a prístupnom mieste v priestore vozidla určenom pre cestujúcich.

Video

Diskusia