Na snimke system elektronickych dialnicnych znamok pre osobne motorove vozidla na slovenskych dialniciach.

Novinky Dobré správy pre slovenských vodičov: Diaľničné známky sa zmenia, ako budú platiť po novom?

Foto: Michal Smrčok

8.10. 15:44 K trom doterajším typom známky (10 dní, 30 dní a kalendárny rok) sa vo februári pridá štvrtý, ktorý bude platiť 365 dní od jej zakúpenia.

Len včera sme informovali o pozitívnej legislatívnej úprave, ktorá sa týka lekárničiek v automobiloch. Tie už nebude treba odteraz neustále meniť. Doba ich exspirácie bude smerodajná len v prípade, že autolekárničku niekedy otvoríte a použijete. Dobré správy pre slovenských vodičov teraz pokračujú. Dotknú sa spoplatnenia diaľnic, o čom na brífingu informoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek spolu s poslankyňou Irén Sárközy (obaja Most-Híd).

Podľa agentúry TASR sa od februára budúceho roka zmenia diaľničné známky, ktorých počet sa zvýši na štyri. Aká bude ich platnosť po novom? V prípade tých doterajších zostáva rovnaká, teda 10 dní, 30 dní a kalendárny rok. K nim však pribudne známka platná 365 dní od jej zakúpenia. V prípade prestupných rokov to bude o deň viac, teda 366 dní.

Povolenie pre jazdu na slovenských diaľniciach sa bude dať kúpiť aj na 365 dní.
Povolenie pre jazdu na slovenských diaľniciach sa bude dať kúpiť aj na 365 dní.
Zdroj: Michal Smrčok

Podľa zverejnených informácií bude 365-dňová známka stáť rovnakú sumu ako klasická ročná, pričom ministerstvo ceny pre rok 2020 upravovať neplánuje. Aj v tomto prípade teda pôjde o 50 eur. Stará forma ročnej diaľničnej známky bude naďalej platiť do konca januára nasledujúceho roka, z istého uhla pohľadu tak vyjde lepšie. Výhodou je podľa Érseka tiež jednoducho zapamätateľný dátum výmeny.

Podľa ministra si v roku 2019 po prvýkrát kúpila nadpolovičná väčšina slovenských šoférov svoju diaľničnú známku elektronickou formou. Plusom tohto postupu je možnosť vyplnenia kontaktných údajov a dostávania automatických upozornení na blížiaci sa koniec platnosti povolenia na využívanie diaľnic. To nepochybne ocenia aj vodiči, ktorí sa rozhodnú pre kúpu novej 365-dňovej formy známky.

Diskusia  ()

Video

Diskusia