KK15 Brusel - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na stretnutí Rady komisárov v Bruseli 16. októbra 2019. Zástupcom Európskej únie a Británie sa počas rokovaní o brexite, ktoré pokračovali aj v noci na stredu, nepodarilo dosiahnuť pokrok. FOTO TASR/AP
European Commission President Jean-Claude Juncker attends the weekly EU College of Commissioners meeting at EU headquarters in Brussels, Wednesday, Oct. 16, 2019. European Union and British negotiators have failed to get a breakthrough i
TASR
TASR

Novinky Dobré správy pre automobilky: Juncker verí, že USA nezavedú nové clá na dovoz áut z Európy

Foto: Francisco Seco

8.11. 11:30 Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA by sa mohli upokojiť.

Mníchov/Brusel 8. novembra (TASR) - Odchádzajúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker verí, že USA v nadchádzajúcich dňoch nezavedú nové clá na dovoz áut z Európy. Uviedol to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckých novín Süddeutsche Zeitung.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od minulého roka hrozí uvalením ciel na dovoz automobilov z Európskej únie (EÚ). Ich cieľom má byť ochrana amerického automobilového priemyslu, symbolu americkej výroby.

Po odklade tohto kroku v máji sa má Trump do polovice novembra rozhodnúť, či zavedie doplnkové colné sadzby na autá z EÚ. Tohto kroku sa obávajú najmä veľkí nemeckí výrobcovia automobilov. Juncker v rozhovore pre nemecké noviny však uviedol, že je o tejto záležitosti "plne informovaný" a podľa neho to Trump "neurobí". "Trump bude trochu kritizovať, ale clá na autá nebudú," povedal pre Süddeutsche Zeitung.

Ak by to však urobil, viedlo by to k ďalšej eskalácii obchodného konfliktu medzi Bruselom a Washingtonom, len niekoľko týždňov po tom, ako USA uvalili nové clá na európske výrobky v hodnote 7,5 miliardy USD (6,77 miliardy eur). Došlo k tomu v polovici októbra, štyri dni po tom, čo Svetová obchodná organizácia (WTO) dala Washingtonu zelenú, aby podnikol odvetné opatrenia proti EÚ v súvislosti s jej dotáciami pre európsky letecký gigant Airbus.

Spojené štáty vlani uvalili clá aj na výrobky z ocele a hliníka z EÚ. Americký minister obchodu USA Wilbur Ross 3. novembra naznačil, že Washington pravdepodobne nebude musieť uvaliť nové dovozné clá na európske automobily. A označil vzájomné rokovania s EÚ za "veľmi dobré", rovnako ako rozhovory s japonskými a kórejskými partnermi.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia