Novinky Dieselgate dobehol už aj Ford

Foto: TASR

23.2. 10:00 Dieselgate sa stále nekončí a tentokrát zasiahol aj Ford. Pokuty ani sankcie zatiaľ nehrozia, no neskôr sa môže situácia zmeniť.

Americká automobilka Ford Motor začala vyšetrovať, či údaje o spotrebe a emisiách širokej škály jej vozidiel nie sú podhodnotené. Spoločnosť uviedla, že v septembri ju skupina zamestnancov informovala o možných problémoch s matematickým modelom, ktorý bol použitý pri výpočte emisií a spotreby. To prinútilo automobilku nájsť externú firmu na vykonanie testov.

Testovanie sa začne na malých pick-upoch Ford Ranger z roku 2019. Ak odhalia problémy, spoločnosť začne skúmať aj modely z roku 2017. Ford zatiaľ nemá žiadne dôkazy o tom, že čísla o spotrebe alebo emisiách sú nesprávne, ale rozhodol sa ich preveriť. Domnieva sa tiež, že je príliš skoro hovoriť o tom, koľko a ktoré modely by sa mohli zapojiť do testovania.

Ak vyšetrovanie odhalí nesprávne čísla, Ford bude musieť prehodnotiť svoje údaje o spotrebe na najazdený kilometer a požiadať agentúru na ochranu životného prostredia EPA, aby mu schválila nové nálepky na okná, rovnako ako uhradiť majiteľom jeho vozidiel rozdiely medzi deklarovanou a skutočnou spotrebou.  Automobilka by tiež mohla čeliť sankciám od vládnych agentúr.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia