Novinky Diaľničná patrola vlani najazdila milióny kilometrov

Foto: NDS

1.2. 13:00 Diaľničná patrola funguje na Slovensku od roka 2015 a odvtedy najazdila vyše osem miliónov kilometrov, z čoho štvrtinu vlani. Najčastejšie zasahovala v Bratislavskom kraji a pri defektoch.

Diaľničná patrola je užitočná služba, ktorú si motorista kupuje súčasne s diaľničnou známkou. A záujem o pomoc v núdzi nie je nízky. Podľa informácií Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) šestnásť vozidiel patroly najazdilo vlani vyše 2,3 milióna km, pričom najviac zásahov zaznamenali v Bratislavskom kraji, kde najazdili takmer 150-tisíc km.

Najčastejšie Diaľničná patrola v minulom roku zasahovala pri dopravnej nehode, a to celkovo 1 639-krát. Najčastejšie k dopravnej nehode vyslalo svoje vozidlo Stredisko správy a údržby diaľnic v Bratislave (422-krát), nasledovala Galanta (149-krát) a Trnava (142-krát).

Azda najvýznamnejšou činnosťou Patroly je zabezpečiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky zákrytom odstaveného vozidla, aby sa predišlo vzniku kritickej či dokonca nebezpečnej situácie. Toto patrola v minulom roku vykonala v 10 681 prípadoch. Najviac odstavených vozidiel na diaľnici a rýchlostných cestách zaznamenali strediská v Trnave (1 267), Galante (1 256) a Bratislave (1 176).

Najčastejšími dôvodmi odstavenia vozidla boli defekt, porucha vozidla a nedostatok paliva v nádrži. Vodiči patroly pomohli pri defekte 2 469-krát. Pri požiari vozidiel zasahovali 52-krát a v jednom prípade dokonca pri odstavenom vozidle, ktoré zasiahol blesk. Patrola pomohla aj dvom vodičom, ktorým prišlo za volantom nevoľno a zalarmovala záchrannú službu.

NDS vlani zaobstarala štyri nové vozidlá Diaľničnej patroly, ktoré nahradili rovnaký počet starých nepojazdných alebo s vysokým počtom najazdených kilometrov. Nové autá putovali do stredísk v Trenčíne, Malackách, Považskej Bystrici a Košiciach. Doplnilo sa aj vybavenie, konkrétne kužeľ s LED osvetlením, LED sadu potrebnú pri zabezpečení vozidla, označení prekážky či pri potrebe realizovať uzáveru.

Ako si privolať pomoc Diaľničnej patroly?

NDS spustila službu Diaľničná patrola v apríli 2015 a odvtedy jej vozidlá najazdili viac ako 8,6 milióna kilometrov. Patrola zasahuje na viac ako 700 km diaľnic a rýchlostných ciest a motoristi môžu o jej pomoc požiadať na telefónnom čísle 0800 100 007 alebo prostredníctvom aplikácie Pomoc na diaľnici.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia