Štart tohtoročnej testovacej sezóny v Euro NCAP sa netradične omeškal, za čo môže zmena metodiky i pandémia nového koronavírusu. Prvé hodnotenie podľa sprísnených kritérií spoznala verejnosť až v polovici septembra. Toyota Yaris získala päť hviezdičiek, rovnako ako Volkswagen ID.3 v októbri. Teraz sme dostali od medzinárodnej organizácie ďalšie výsledky.

Do pozornosti sa opäť dostali japonské značky. Bezpečnostnými skúškami prešli modely Honda Jazz a Mazda MX-30, pričom obe autá skončili s piatimi hviezdami na vysvedčení. Prvý menovaný dopadol vo finálnom súčte mierne lepšie. Ochranu dospelých ohodnotila porota na 87 %, v prípade detí to bolo 83 %. Za kolíziu s chodcom získal hatchback 80-percentný výsledok. Jazz nesklamal ani asistentmi, za tie má 76 %.

Honda Jazz.
Zdroj: Euro NCAP

Prvý elektromobil z Hirošimy bol na tom podobne. V prípade ochrany posádky sa vytiahol, v jednotlivých kategóriách získal 91 % a 87 %. Body však crossover stratil v ďalších segmentoch. Za skúšku s peším účastníkom premávky si vyslúžil 68 %, kým pomocným systémom modelu MX-30 dali odborníci 73 %. Vzhľadom na výrazné medziročné sprísnenie kritérií však ide stále o dobrý výsledok.

Mazda MX-30.
Zdroj: Euro NCAP