Segment elektrických vozidiel rástol v ostatnom čase raketovým tempom a okrem iného privítal prvé skutočne dostupné modely. Korunu im zatiaľ nasadili akumulátorové verzie malých hatchbackov koncernu VW vyrábaných v Bratislave. Je však pravdepodobné, že čoskoro prídu sériové produkty s ešte nižšou cenou. Postarať sa o to môže Dacia.

O príprave elektromobilu tejto značky počúvame už minimálne rok a klebety postupne naberajú na obrátkach. Teraz je špekuláciám aspoň sčasti koniec. Rumunská firma totiž vývoj lacného produktu s batériou priznala. Jej vozidlo označené pracovne ako „Urban City car“ sa objavilo v harmonograme materskej automobilky Renault, ktorý konkretizuje elektrifikáciu jej portfólia.

Harmonogram elektrifikácie potvrdil uvedenie batériového modelu Dacia.
Harmonogram elektrifikácie potvrdil uvedenie batériového modelu Dacia.
Zdroj: Renault

Od francúzskej automobilky môžeme v tomto roku čakať tri už predstavené hybridné modely, ale tiež čisto elektrickú verziu malého typu Twingo. Pre roky 2021 a 2022 avizuje šesť ďalších hybridov (z toho dva modely PHEV) a duo elektromobilov. Jeden z nich bude niesť logá Dacia. Dobre informované jazyky už pritom dlhšie tvrdia, že pôjde o upravený Renault City K-ZE. Ten vychádza z typu Kwid navrhnutého prioritne pre Indiu. Jeho akumulátorová verzia však debutovala v Číne, kde sa nedávno začala vyrábať i predávať.

Drobec merajúci na dĺžku iba 3,74 metra má svetlú výšku 150 mm a tvarmi sa hlási ku kategórii SUV. Dizajnom by pritom do rodiny Dacia bez problémov zapadol, najmä zozadu pripomína typ Sandero. Stačila by tak viac-menej len výmena masky chladiča a modelových označení. O zmenách techniky sa zatiaľ nehovorí, čínsky model disponuje výkonom iba 33 kW (44 k) a jeho batéria s kapacitou 26,8 kWh postačuje na oficiálny dojazd 271 km podľa starej normy NEDC.

Toto drobné SUV by malo na európske trhy prísť s logami rumunskej značky.
Toto drobné SUV by malo na európske trhy prísť s logami rumunskej značky.
Zdroj: Renault

Kedy príde dôležitá novinka do predaja? Presný dátum známy nie je, no vzhľadom na jej pozíciu v harmonograme môžeme hovoriť o budúcom roku. Koľko bude dôležitá novinka stáť? Na čínskom trhu sa Renault City K-ZE predáva v prepočte za menej než 8-tisíc eur, v našich končinách by to mohlo byť nejakých 10- až 11-tisíc. Mohlo by tak ísť o jednoznačne najlacnejší elektromobil na trhu.