Cupra Born je prvým elektrickým automobilom športovej značky zo Španielska. Využíva modulárnu stavebnicu elektromobility MEB koncernu Volkswagen a je prvým modelom značky vyrábaným neutrálne z hľadiska emisií oxidu uhličitého.

Cupra Born.
Zdroj: Cupra

Vonkajší dizajn modelu Cupra Born nezaprie príbuzenstvo s Volkswagenom ID.3, no má športovejší charakter. Digitalizovaný interiér sa zasa môže pochváliť ekologickými materiálmi, medzi ktoré patria poťahy štandardných škrupinových sedadiel vyrobené z recyklovaných plastov vylovených v rámci iniciatívy Seaqual® z oceánov.

Cupra Born.
Zdroj: Cupra

Interiér je orientovaný na vodiča. Vytvára ho športový volant Cupra so satelitnými tlačidlami, stredová konzola a škrupinové športové sedadlá, ale napríklad aj head-up displej s rozšírenou realitou.

Elektromobil Born má športový podvozok s tlmičmi DCC, stabilizačný systém ESC ponúka aj režim Sport. Riadenie je progresívne, disky kolies z ľahkej zliatiny môžu mať rozmer až 20“. Prvý elektrický model automobilky Cupra bude na výber v dvoch výkonových verziách, ladený bude na 110 kW (150 k) a 150 kW (204 k).

Cupra Born akceleruje z 0 na 100 km/h v priebehu 6,6 s, na uskladnenie energie využíva lítiovo-iónovú batériu umožňujúcu dojazd do 540 km (s batériou 77 kWh). Batéria umožňuje zrýchlené nabíjanie výkonom 125 kW jednosmerným prúdom (platí pre batériu 77 kWh), čo umožňuje načerpať energiu na 100 km jazdy za iba 7 minút. Born môže mať aj tepelné čerpadlo na zvýšenie dojazdu v chladnom počasí.

Cupra Born.
Zdroj: Cupra

Optimálnu digitálnu konektivitu modelu Cupra Born zabezpečuje novo vyvinutá aplikácia My Cupra poskytujúca prístup k množstvu online funkcií a služieb. Novinka bola navrhnutá a vyvinutá v Barcelone vo vývojovom centre Martorell a začne sa vyrábať v septembri v závode Zwickau koncernu Volkswagen v Nemecku.