Nový crossover Cupry bol oficiálne odhalený formou online prezentácie. Formentor VZ5 má teraz 287 kW (390 k) a krútiaci moment 480 Nm. Zrýchlenie z pokoja na 100 km/hod španielskemu modelu trvá 4,2 sekundy a maximálnu rýchlosť má obmedzenú na 25O km/hod. Výkon  je nasmerovaný na systém pohonu všetkých kolies 4Drive prostredníctvom 7-stupňovej automatickej prevodovky s dvojspojkou DSG. Nová verzia Formentoru má tiež o 10 mm nižšie odpruženie ako Formentor VZ, ktorý je vybavený dvojlitrovým turbomotorom s výkonom 228 kW (310 k).

Okrem iného sa verzia s 5-valcovým motorom môže pochváliť adaptívnym riadením podvozka (DCC), ktoré ponúka dokopy 15 úrovní nastavenia tlmičov, ako aj výkonnejším systémom Akebono. Športové SUV bude dostupné iba s 20-palcovými kolesami určenými špeciálne pre tento model. Vzhľad Formentoru VZ5 sa vyznačuje dynamickým tvarom kapoty, matne čiernou mriežkou chladiča aj väčšími otvormi na prívod vzduchu. Opačnej strane vozidla dominuje difúzor s uhlíkových vlákien a šikmo usporiadané výfukové potrubie, ktoré je navyše medené.

Do kabíny sa dostali športové sedadlá v modrej alebo čiernej koži a priestor okolo vodiča je ozdobený prvkami tmavého hliníka a medi. Zákazníci si môžu objednať aj kožené sedadlá Nappa. Súčasťou výbavy je informačno-zábavný systém s 12-palcovou dotykovou obrazovkou, ku ktorému je možné pripojiť Apple CarPlay a Android Auto a ovládať ich prostredníctvom hlasových príkazov. Športovo ladený Formentor má aj balíček rôznych asistentov, medzi ne patrí aj systém núdzového zastavenia v prípade kolízie, funkcia udržiavania v jazdnom pruhu a adaptívny tempomat.

Cupra Formentor VZ5
Zdroj: Cupra

Pri športovej jazde s režimom manuálneho riadenia sa na prístrojovej doske zobrazí LED indikátor otáčok motora pripomínajúci pretekárske volanty, aby vodič presne vedel, kedy má radiť. Verzia VZ5 bude dostupná v limitovanej edícii 7 000 kusov a predaj sa začne v poslednom štvrťroku 2021. Na ceny si ešte musíme počkať.