Nie je žiadnym tajomstvom, že včerajší večer zasvätil Seat premiére v centrále jeho dcérskej značky Cupra. Športovo orientovaná divízia predstavila vlastnú odrodu nedávno odhalenej štvrtej generácie typu Leon, ktorá bude dostupná v pomerne širokej škále vyhotovení. Hot-hatch má nakoniec až štyri verzie. Ak teda rátame len sériové, na barcelonskej pôde sa totiž ukázali až dvaja vopred avizovaní pretekári.

Počas blížiaceho sa ženevského autosalóna Španieli nepochybne vystavia viacero variantov svojho bestselleru. Súčasťou ich svetovej premiéry bolo pritom aj potvrdenie ďalšieho produktu, ktorý sa ukáže na výstavisku Palexpo. Pôjde o sériové SUV-kupé vychádzajúce z vlani predstavenej štúdie Formentor. Má mať veľa spoločného s typom Ateca, no okrem dizajnu očakávame aj ďalšie špecifiká. Napríklad plug-in hybridný pohon.

Štvrtá generácia kompaktu dostala pomerne rýchlo viacero športových odrôd.
Zdroj: Seat

Leon nesúci symboly divízie Cupra elektrifikované vnútornosti už ponúka. Naznačuje teda techniku, ktorú dostane po novom aj koncernová príbuzná Škoda Octavia RS. Pod kapotou sa podľa očakávania nasťahoval benzínový štvorvalce 1.4 TSI produkujúci 110 kW (150 k). Dopĺňa ho elektromotor s maximom 85 kW (115 k), spoločne dosahujú systémový výkon 180 kW (245 k) a krútiaci moment 400 Nm.

Vozidlo využíva batériu typu Li-ion s kapacitou 13 kWh. Stačiť by mala na dojazd 60 km podľa cyklu WLTP, pričom z domácej zásuvky sa má nabiť za 6 hodín. V prípade domácej nástennej stanice to zaberie 3,5 hodiny. Španieli pre model PHEV udávajú emisie oxidu uhličitého na úrovni 50 g/km, ale korektne uvádzajú, že to platí pre prvých 100 km s plne nabitým akumulátorom.

Dostupnosť plug-in hybridného pohonu je asi najväčšou novinkou v ponuke.
Zdroj: Seat

Podobné cifry môžeme očakávať pri českom príbuznom, ktorý dostal nedávno taktiež svoju štvrtú generáciu. Aj jeho športovo ladenú verziu by sme mali spoznať v Ženeve. Technika dvojice nebude takmer zhodná len pri plug-in hybride, ale tiež pri klasických benzínových odrodách. Tie sú v prípade modelu Cupra hneď tri.