Cummins Aeos

Novinky Cummins Aeos: Tesla Semi má konkurenta

Foto: Cummins

5.9. 2017 12:00 Veľkému vozidlu má batéria stačiť na akčný rádius asi 160 kilometrov, môže však disponovať aj spaľovacím motorom na predĺženie dojazdu.

Počas tohto roka sa začalo pomerne nahlas hovoriť o ďalších plánoch Tesla Motors. Kalifornská značka plánuje expandovať do ďalších kategórii, pričom okrem iného chystá aj prvý úžitkový automobil. Ťahač s jednoduchým názvom Semi plánuje odhaliť v najbližších týždňoch. Už vopred má pritom konkurenta, obdobný elektrický produkt totiž predstavila spoločnosť Cummins.

Cummins Aeos má mať akumulátor s kapacitou 140 kWh
Cummins Aeos má mať akumulátor s kapacitou 140 kWh
Zdroj: Cummins

Pod menom známym najmä vďaka výrobe naftových motorov debutoval pred pár dňami kamión Aeos. Navonok okamžite zaujme svojim aerodynamickým dizajnom, ktorý vychádza z absencie klasických chladičov. Vysunutý nos je spoločne s kapotou a nárazníkom kompletne hladký. Snahu ovplyvniť prúdenie vzduchu cítiť z viacerých detailov, napríklad aj chýbajúcich spätných zrkadiel.

O technickej stránke elektrického ťahača sme sa veľa nedozvedeli, no má mať batériu s kapacitou 140 kWh. Veľkému vozidlu by to malo stačiť na akčný rádius asi 160 kilometrov. Nie je to veľa, kompletné nabitie akumulátora však údajne trvá len hodinu. To je odvážne tvrdenie. Aeos môže disponovať aj jedným z dvoch spaľovacích motorov Cummins, ktorý sa postará o predĺženie dojazdu. Aj pri jeho použití má kamión spotrebovať asi o polovicu menej paliva než dnešné vznetové hybridy. Na presné čísla si počkáme, výroba úžitkového elektromobilu sa má začať v roku 2019.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia