Novinky Čo vlani na cestách napáchali Česi?

Foto: Dreamstime

7.2. 9:00 To, že nedisciplinovaní vodiči žijú všade vo svete, nikoho neprekvapí. Ako sú na tom v susednom Česku? Podľa najnovšej analýzy aj tam je rýchlosť priestupkom číslo jeden.

Priestupky sa páchajú nielen na Slovensku, ale všade, vrátane susedného Česka. Vlani tam polícia zistila 395-tisíc priestupkov a trestných činov, za ktoré dostávali českí vodiči body. V registri vodičov je registrovaných 6,8 milióna ľudí, z ktorých každý 14. má aspoň jeden bod. To zodpovedá podielu sedem percent.

České Centrum dopravného výskumu vo svojej analýze uvádza, že najčastejším priestupkom bolo prekročenie povolenej rýchlosti v obci o menej než 20 km/h, ale viac než o 5 km/h. Tohto priestupku sa dopustila tretina všetkých bodovaných vodičov, čo predstavuje vyše 130-tisíc prípadov.

Na druhom mieste sa umiestnilo nepoužitie bezpečnostného pásu alebo ochrannej prilby. Tento prehrešok potrestali policajti v 17 percentách vodičov (66 000 priestupkov). Pomyselný bronz si odnáša používanie mobilu alebo iného komunikačného zariadenia. Polícia zaevidovala 51-tisíc prípadov, čiže 13 percent z celkového počtu priestupkov. Štvrtým najčastejším priestupkom sa vlani stalo prekročenie rýchlosti v obci minimálne o 20 km/h a piatym prekročenie rýchlosti mimo obce v rozpätí od 10 do 30 km/h.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia