Renault sa pripravuje na októbrovú automobilovú akciu v Paríži, ktorú bude sprevádzať odhalenie elektrickej "päťky", ako aj modernej, samozrjeme opäť elektrickej, reinkarnácie bývalej ikony. V rodnom Paríži sa zároveň postarajú o poriadnu „show“. Koncept športovej verzie spomínaného elektrického Renaultu 5, ktorý si berie inšpiráciu v športovej či pretekárskej verzie z polovice osemdesiatych rokov, už môžeme vidieť na prvých fotografiách.

Moderné prevedenie ikonického modelu Renault 5 Turbo.
Zdroj: Renault

Renault pôvodne vyvinul tento model pre rely a podľa pravidiel skupiny B. Vznikol tak Renault 5 Turbo, ktorý mal motor uložený v strede a pohon zadných kolies. Na základe tohto vozidla potom vyrobili maxi verziu, s ktorou dosiahli aj najväčší úspech – Jean Ragnotti s týmto autom vyhral v roku 1985 Majstrovstvá sveta na Korzike.

Vráti sa verzia RS v elektrine? Renault zatiaľ poskytol iba málo informácií, či bude parížsky koncept použitý len ako dizajnová štúdia, alebo by mohol predznamenávať aj podobnú športovú verziu nového elektrického Renaultu 5. Program RS je v Renaulte v poslednom období prakticky na úplnom ústupe, keďže v rámci spoločnosti preberá športový program prevažne značka Alpine.

Moderné prevedenie ikonického modelu Renault 5 Turbo.
Zdroj: Renault

Elektromobily prinášajú novú príležitosť bez dodatočných emisií CO2, ktoré v prípade klasických športových áut napriek ich okrajovému predaju kazia celkové emisie vozového parku výrobcov. Príklad oživenia športových značiek elektromotormi potvrdil aj Opel, ktorý výkonnejším elektrickým modelom pridelí kedysi ikonické označenie GSe.