Nový model Citroën ë-Jumpy Hydrogen, elektrická dodávka s pohonom palivových článkov a batériami, predstavuje modelovú premiéru pre značku Citroën, ktorou vstupuje do novej energetickej epochy. Popri zabudovaní tejto novej technológie si zachováva svoju pôvodnú ložnú plochu.

Citroën ë-Jumpy Hydrogen.
Zdroj: Citroën

So zachovaním praktického využitia ponúka ë-Jumpy Hydrogen dojazd do vzdialenosti viac ako 400 km a tri karbónové nádrže na vodík, ktoré pracujú s tlakom 700 barov. Nachádzajú sa pod prednými sedadlami a na ich naplnenie stačia iba 3 minúty. Vozidlo vypúšťa nulové emisie oxidu uhličitého, takže remeselníci aj obchodníci s ním môžu úplne voľne vstupovať do mestských oblastí s obmedzenou premávkou.

Nový model ë-Jumpy Hydrogen využíva na pohon iba elektrickú energiu, pričom ju získava z dvoch zdrojov: z palivového článku s výkonom 45 kW, ktorý vyrába elektrickú energiu tým, že využíva vodík uskladnený v troch valcových zásobníkoch s tlakom 700 barov, a z batérie s kapacitou 10,5 kWh. Tá zohráva rolu zálohy na 50 km a automaticky sa spína v momente, keď sa zásobníky na vodík vyprázdnia. Vodíkový palivový článok zaručuje dojazd vozidla a batéria mu pomáha v momentoch, keď potrebuje extra dávku výkonu, ako napríklad v prechodových fázach či v prudkých stúpaniach.

Citroën ë-Jumpy Hydrogen.
Zdroj: Citroën

Dva zdroje energie dokážu v spojení napájať motor a zabezpečovať pohon. Batéria, ktorá zachytáva aj rekuperovanú energiu pri spomaľovaní a brzdení, sa nabíja automaticky pomocou elektrickej energie z vodíkového palivového článku, čo jej zaručuje dostatočnú úroveň nabitia a zároveň sa môže nabíjať aj pomocou konektora pripojeného do elektrickej siete určenej pre nabíjanie elektrických vozidiel.

Vodíková technológia dopĺňa ponuku elektrických úžitkových vozidiel a zameriava sa na potreby a požiadavky tých spoločností, ktoré potrebujú absolvovať trasy dlhšie ako 300 km a počas dňa nemajú čas na nabíjanie svojich vozidiel. Nový model ë-Jumpy Hydrogen sa bude vyrábať vo dvoch veľkostiach M (4,95 m) a XL (5,30 m), pričom prvé dodávky sa k flotilovým klientom dostanú na jeseň 2021.