Hongqi S9.

Novinky Čínu zastupuje vo Frankfurte aj značka Hongqi, ukazuje hybridný hyperšport a elektrické SUV

Foto: Hongqi

13.9. 9:57 Kupé má mať výkon 1 400 koní a na stovku zrýchliť za 1,9 sekundy, druhý exponát by na to mal potrebovať menej než 4. Na jedno nabitie vraj prejde 600 kilometrov.

Viaceré uvoľnené pozície na autosalóne vo Frankfurte zabrali firmy z najľudnatejšej krajiny sveta, ako je napríklad Byton so sériovým modelom M-Byte. Čínu zastupuje na výstavisku aj značka Hongqi. Tú poznáme najmä ako výrobcu štátnickej limuzíny L5 s retro dizajnom. Teraz však vôbec nečerpala v minulosti, práve naopak. Vo svojej expozícii ukazuje hybridný hyperšport a elektrické SUV.

Obe diela spoločnosti zo skupiny FAW spadajú do kategórie konceptov, ich technické parametre teda treba brať s rezervou. No sú na svetovej úrovni. Je otázne, či ich čínska firma dokáže aj pretaviť do reality. Úžasné čísla udáva najmä pri kupé S9. Produkovať má výkon 1 029 kW (1 400 k), na stovku zrýchľovať za 1,9 sekundy a dosiahnuť najvyššie tempo 400 km/h.

Pre kupé S9 udáva čínska automobilka úžasné parametre.
Pre kupé S9 udáva čínska automobilka úžasné parametre.
Zdroj: Hongqi

Čo je zdrojom ohromnej sily? Automobilka to nešpecifikovala, vyjadrenie najvyššieho šéfa skupiny naznačuje prítomnosť hybridnej techniky s prepĺňaným osemvalcom. Motor by mal mať objem štyri litre. Bližšie detaily zatiaľ známe nie sú, no hovorí sa o limitovanej sérii 70 exemplárov. Vozidlo prezentované na frankfurtskej pôde bolo pojazdné a malo skompletizovaný interiér so zaujímavým volantom.

Okrem parametrov zaujal čínsky hyperšport aj svojím futuristickým dizajnom s až mimozemsky pôsobiacimi LED svetlami a komplikovaným prítlačným krídlom. Veľká časť karosérie je vyrobená z karbónu. Dvere sa otvárajú smerom nahor, za nimi sa skrývajú dve škrupinové sedadlá a budúcnosťou zaváňajúci kokpit trochu evokujúci autá Lamborghini.

Ani pri svojom druhom exponáte neboli ľudia stojaci za značkou Hongqi veľmi konkrétni. Ide o mohutné SUV na elektrinu s označením E115, ktoré sa vraj na stovku dostane za menej než 4 sekundy a na jedno nabitie prejde 600 kilometrov. To sú viac než solídne čísla. Ani tu nevieme nič viac, nepoznáme výkon použitých elektromotorov ani kapacitu batérie. Výrobca hovorí akurát o autonómnych schopnostiach 4. úrovne.

Rýdzo elektrické SUV zaujme masívnou náhradou za masku chladiča.
Rýdzo elektrické SUV zaujme masívnou náhradou za masku chladiča.
Zdroj: YouTube (Futureworks)

Elektromobil neukázal svoj interiér. Na výstave sa tak môžu návštevníci pozrieť iba na dizajn, ktorý v nás dominanciou „masky chladiča“ evokuje značku Rolls-Royce. A nie je to asi náhoda. Hlavným dizajnérom v Hongqi je totiž Giles Taylor, ktorý kedysi viedol toto oddelenie v Goodwoode. Pod jeho palcom dostalo SUV veľké jednoduché plochy karosérie, obrovské kolesá a množstvo drobných diód. Tie sú integrované nielen do náhrady za gril, ale aj do prahov či ráfikov.

Video

Diskusia