Novinky Čína ustúpila a zruší clá na americké autá

Foto: Dreamstime

4.12. 2018 17:00 Obchodná vojna medzi USA a Čínou ani zďaleka nie je zažehnaná, no prísľub Pekingu, že zruší 40-percentné odvetné clá na dovoz amerických áut, by mohol naznačiť upokojenie situácie.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že Čína je pripravená znížiť a odstrániť vysoké dovozné clá na americké autá. To by znamenalo výraznú pomoc napríklad pre výrobcu elektromobilov Tesla. Trump na Twitteri uviedol, že "Čína súhlasila, že zníži a odstráni clá na autá dodávané do Číny z USA. V súčasnosti dosahujú 40 percent".

V prípade, že to Čína zrealizuje, bude to znamenať výraznú podporu pre automobilky v USA, ktoré doplatili na vzájomné sankčné opatrenia USA a Číny v júli tohto roka. Po zavedení vysokých dovozných ciel zo strany Washingtonu Čína odpovedala odvetnými krokmi, ktorých súčasťou boli aj dovozné clá na autá vyrábané v USA. Tie zvýšila na 40 percent. V rovnakom čase pritom vo všeobecnosti znížila dovozné clá na osobné autá zo zahraničia na 15 percent.

Najviac na to doplatila automobilka Tesla. Výrobca elektromobilov totiž dováža svoje autá na čínsky trh práve z USA. Vplyv ciel sa odrazil aj na výsledkoch predaja Tesly na čínskom trhu za október. Podľa informácií čínskeho automobilového združenia predala Tesla v októbri na najväčšom automobilovom trhu sveta len 211 áut. V porovnaní s októbrom 2017 to znamená pokles predaja o 70 percent.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia