Novinky Čína pozastaví sankčné clá na autá z USA

Foto: Dreamstime

15.12. 2018 14:00 Situácia v obchodnej vojne medzi USA a Čínou sa dočasne upokojila. Peking sa totiž rozhodol pozastaviť sankčné clá na americké autá.

Čína na tri mesiace pozastaví uplatňovanie dodatočných dovozných ciel na americké autá. Oznámilo to čínske ministerstvo financií s tým, že Peking tak realizuje dohodu uzatvorenú medzi prezidentmi USA Donaldom Trumpom a Číny Si Ťin-pchingom začiatkom decembra v Buenos Aires.

Čína v júli uvalila na autá vyrábané v USA dodatočné 25-percentné dovozné clá. Tie pridala k zníženým 15-percentným dovozným clám, ktoré začali platiť od 1. júla pre všetky autá zo zahraničia. Sankčné clá, ktoré spôsobili, že celkové dovozné clá na americké autá dosiahli 40 percent, stanovila v reakcii na uvalenie ďalších ciel na čínsky tovar zo strany USA.

Teraz dodatočné clá pozastaví a od 1. januára do 31. marca bude uplatňovať na autá z USA dovozné clá vo výške 15 percent, teda rovnaké, aké platia aj na autá z iných krajín.

Podľa Pekingu bolo zavedenie dodatočných ciel na americké autá a autokomponenty nevyhnutným krokom proti americkému protekcionizmu. Čínske ministerstvo financií v tejto súvislosti dodalo, že dočasné zníženie ciel by mohlo pomôcť urýchliť rokovania Washingtonu a Pekingu. Od nich si sľubuje postupné zrušenie vzájomných sankčných opatrení.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia