Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa ďalší nárast, pričom od začiatku novembra vzrástla cena ropy Brent o viac ako 15 percent. Za nárastom cien ropy stáli primárne dva faktory, ktoré krátkodobo zatienili riziká vedúce k nadmernej ponuky ropy na trhu, akým je napríklad navyšovanie produkcie čierneho zlata v Líbyi, alebo pokračujúce šírenie pandémie, ktoré vedie k zavádzaniu prísnejším blokovacích opatrení v Európe a v USA.

Prvým faktorom bolo víťazstvo Joe Bidena v US prezidentských voľbách, pretože sa očakáva, že zahraničná politika nového amerického prezidenta bude miernejšia ako zahraničná politika bývalého prezidenta Trumpa. Dá sa teda očakávať, že bidenova politika nebude viesť k eskalácii obchodných vojen, pričom vzťahy medzi USA a Európou a USA a Čínou by sa mohli zlepšiť. To samo o sebe teda vedie k stabilizácií svetových ekonomík, čo by malo z dlhodobého hľadiska podporovať globálny hospodársky rast, a teda aj rast cien ropy.

Druhým dôležitým faktorom boli správy o vakcíne spoločností Pfizer/BioNTech, ktorá by mohla byť schválená už tento rok, pričom v budúcom roku by mohlo byť vyrobených viac ako 1,3 miliardy dávok. To vyvoláva nádej, že pandémie koronavírusu by mohla byť potlačená a ekonomika by mohla zaznamenať dlho očakávané oživenie. Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila dopravu, najmä leteckú, čo by sa v prípade funkčnej vakcíny mohlo vrátiť do starých koľají. Tým by došlo k obnove dopytu po rope, na čo už teraz cena ropy reaguje rastom. Netreba však zabúdať na to, že OPEC+ má stále voľné kapacity ropy, ktoré by v prípade oživenia mohli byť dodané na trh, čo z dlhodobého hľadiska nedovolí významnejšie vzrásť cenám čierneho zlata.

 

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu zaznamenajú v priebehu dvoch až troch týždňov nárast od jedného do dvoch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu na Slovensku zaznamenali počas minulého týždňa pokles o 0,3 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu sa nezmenili oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny dieslu sa na Slovensku dostali pod jedno euro za liter.

Ako sa v priebehu týždňa od 23. do 27. novembra približne zmení cena palív?

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 39,52 €, tento týždeň to bude približne 40,12 €, priplatíte si 0,60 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 49,40 €, tento týždeň to bude približne 50,12 €, priplatíte si 0,75 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 59,28 €, tento týždeň to bude približne 60,18 €, priplatíte si 0,90 €.

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 46,52 €, budúci týždeň to bude približne 47,00 €, priplatíte si 0,48 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 58,15 €, budúci týždeň to bude približne 58,75 €, priplatíte si 0,60 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 69,78 €, budúci týždeň to bude približne 70,50 €, priplatíte si 0,72 €.