ikona

Novinky Dobré správy pre vodičov: Benzín i nafta zlacnejú

Foto: Dreamstime

22.10. 2018 7:50 Ropné trhy sú stále nervózne, vďaka čomu by motoristov mohla čakať úľava. Podľa analytikov však s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o dočasný jav.

Na ropnom trhu zavládla nervozita, ktorú zavinilo hneď niekoľko faktorov. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 79,78 dolára za barel (69,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 80,43 dolára za barel (69,49 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, cenu ropy na nižšej úrovni drží negatívna nálada na svetových finančných trhoch, ktorá je znakom obáv o budúci vývoj dopytu po rope. Ďalším faktorom je situácia na americkom ropnom trhu, kde už tretí týždeň po sebe prudko vzrástli zásoby. Tentokrát to bolo o 6,5 milióna barelov. Cena ropy kolísala okolo 80-dolárovej hranice, napokon ukončila obchodovanie pod ňou aj napriek neistoty z rozhodnutia OPEC, o koľko zvýši v budúcom roku ťažbu a takisto aj ohľadom budúceho vývoja ťažby z USA a exportov z Iránu.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 15. októbra stúpla. Benzín zdražel o 1,6 centu a diesel o 2,8 centu. Ceny palív v Rotterdame sa v minulom týždni hýbali minimálne, a to aj napriek ďalšiemu oslabeniu eura voči doláru. Cena tony benzínu klesla počas prvých štyroch dní týždňa len o päť eur,  cena dieselu sa nezmenila. Boros očakáva ešte budúci týždeň mierne zdražovanie palív u nás, najmä však dieselu. Následne by sa však ceny palív mali vybrať nadol. V horizonte troch týždňov vidí priestor pre pokles cien benzínu v porovnaní s aktuálnymi cenami do dvoch až štyroch centov a dieselu do jedného až dvoch centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zväčšil. Kým v týždni do 8. októbra sme tankovali benzín o 14,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 16,2 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil: zo 16,2 až na 19,3 centu.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív
Maloobchodné ceny palív
Zdroj: Auto Bild
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia