Správnou jazdou môžete znížiť spotrebu paliva až o tretinu.

Novinky Ceny pohonných hmôt: Novinky z USA by mohli benzín i naftu predražiť, toto však ich rast brzdí

Foto: profimedia.sk

18.11. 6:45 Na prípadné zlepšenie vzťahov medzi USA a Čínou by rýchlo zareagoval OPEC.

Cena ropy zaznamenala počas minulého týždňa nárast aj napriek tomu, že americká produkcia ropy sa dostala na historicky najvyššie úrovne – 12,8 milióna barelov. Za nárastom cien čierneho zlata primárne stáli pozitívne správy ohľadom americko-čínskej obchodnej dohody, keďže americký minister obchodu Ross sa vyjadril, že USA pravdepodobne predsa len uzavrú s Čínou obchodnú dohodu. V prípade, ak by sa tak stalo, došlo by k odstráneniu časti ciel medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, čo by podporilo ich vzájomný obchod a celosvetový hospodársky rast. V takom prípade by sa zvýšil aj dopyt po rope, čo by podporovalo nárast ceny čierneho zlata. Na druhej strane si treba uvedomiť, že priestor ne výrazný rast cien ropy je značne obmedzený, keďže krajiny OPEC v súčasnosti umelo znižujú produkciu ropy aby podporili jej cenu, takže nárast dopytu by mal za následok nárast produkcie krajín OPEC, čo by brzdilo nárast cien čierneho zlata.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský očakáva, že tento týždeň vzrastie cena benzínu do dvoch centov a diesel klesne do dvoch centov za liter oproti minulotýždňovým priemerným cenám. Budúci týždeň zaznamená cena benzínu nárast do dvoch centov a dieslu zaznamená pokles do jedného centu za liter oproti minulotýždňovým priemerným cenám. O dva až tri týždne očakávame, že dôjde k nárastu cien benzínu o približne 1 až 2 centy za liter a cena dieslu sa výraznejšie nezmení oproti minulotýždňovým priemerným cenám. Cena benzínu na Slovensku zaznamenala minulý týždeň nárast o 0,2 centu za liter a cena dieslu oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástla o 0,1 centu za liter.

Ako sa má v priebehu týždňa 9. až 16. decembra 2019 zmeniť cena palív?

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 53,04 €, budúci týždeň to bude približne 53,40 €, priplatíte si 0,36 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 66,30 €, budúci týždeň to bude približne 66,75 €, priplatíte si0,45 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 79,56 €, budúci týždeň to bude približne 80,10 €, priplatíte si0,54 €.

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 49,32 €, budúci týždeň to bude približne 49,56 €, priplatíte si 0,24 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 61,65 €, budúci týždeň to bude približne 61,95 €, priplatíte si 0,30 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 73,98 €, budúci týždeň to bude približne 74,34 €, priplatíte si 0,36 €.

Video

Diskusia