Ceny ropy sa behom minulého týždňa výraznejšie nezmenili a držia stále sa držia na najvyšších úrovniach za posledné štyri týždne. Hlavným dôvodom, ktorý podporil nárast cien ropy počas minulého týždňa bol hurikán Ida, ktorý viedol k poklesu produkcie ropy v Mexickom zálive v niektorých dňoch až o 95 percent (1,74 milióna barelov), čo predstavuje 2 percentá celosvetovej spotreby ropy.

Škody spôsobené hurikánom Ida môžu podporovať aj v nasledujúcich týždňoch ceny ropy a PHM. Ceny ropy taktiež podporilo oslabenie amerického dolára po tom, čo sa americká centrálna banka vyjadrila, že zatiaľ neplánuje pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Očakávame však, že nárast cien PHM, resp. spomalenie poklesu by malo byť dočasné.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku by mali v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch zaznamenať pokles od jedného do dvoch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu sa na Slovensku behom minulého týždňa nezmenili, pričom priemerné ceny dieslu zaznamenali pokles o 0,3 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.