Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa nárast, čo bolo primárne spôsobené kybernetickým útokom, ktorý vyradil z prevádzky najväčší ropovod v USA. Spoločnosť Colonial Pipeline Co, dodávateľ palív pre východné pobrežie USA bol nútený v piatok zastaviť prevádzaku. V dôsledku toho vzrástli ceny benzínu v krajine až o 4,2 percenta.

Negatívny vývoj v USA môže zasiahnuť aj Európu, nakoľko niektoré tankery z Európy a z Ázie by mali suplovať výpadok dodávok palív v USA, čo môže viesť k nárastu cien ropy a PHM aj v Európe a iných častiach sveta. Hovorí sa však, že ropovod by sa mal do prevádzky vrátiť už o niekoľko dní, takže nárast cien čierneho zlata by mal byť krátkodobý.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku zaznamenajú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch nárast do jedného centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu zaznamenali behom minulého týždňa nárast o 0,2 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu vzrástli o 0,1 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.