Ceny ropy sa posledné štyri týždne obchodujú v pomerne úzkom pásme, pričom nedošlo k významnejším cenovým pohybom, nakoľko sa objavujú obavy, že hospodárske oživenie vo svete môže byť pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo. Napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii na celom svete sa však ropa obchoduje o viac ako 50% vyššie v porovnaní s minimom dosiahnutým v novembri. Za nárastom cien ropy stoji viacero faktorov, medzi ktoré patrí napríklad prudké oslabenie dolára po amerických prezidentských voľbách, či nárast dopytu z Číny, nakoľko pandemická situácia v Ázii sa stabilizovala.

Ceny podporuje aj ponuková stránka trhu, nakoľko členovia spoločenstva OPEC+ sa dohodli nepristúpiť k plánovanému zvýšeniu produkcie ropy, pričom Saudská Arábie sa rozhodla jednostranne znížiť produkciu ropy o 1 milión barelov denne v snahe podporiť cenovú stabilitu na trhu s ropou. V stredu sa bude konať dôležité zasadanie členov skupiny OPEC+, kde môže byť načrtnutý ďalší postup krajín ťažiacich ropu, a to najmä v tom, či kartel pristúpi k postupnému zvyšovaniu produkcie ropy od leta. Takýto postup by však mohol do značnej miery ohroziť cenové oživenie, pričom rastový trend na rope by sa mohol (v závislosti od konkrétneho objemu navýšenia produkcie) zastaviť.

Počas minulého týždňa sa však objavili správy o problémoch s distribúciou vakcín, čo môže vážnym spôsobom ohroziť prebiehajúce hospodárske oživenie. V mnohých rozvinutých krajinách dochádza k nárastu nových prípadov koronavírusu, čo vedie zákonodarcov k zavádzaniu prísnejších blokovacích opatrení. To tlmí hospodárske oživenie v dotknutých krajinách, čo vyvoláva obavy týkajúce sa budúcej spotreby ropy. Existujúce riziká na strane dopytu minulý týždeň zatienili vyššie spomínané faktory, ktoré podporujú nárast ceny ropy, preto sa cena čierneho zlata obchodovala zmiešane. Výhľad však ostáva aj naďalej podporujúci cenový nárast.

Preto očakávame, že pokračujúci rastový trend by mal na rope pokračovať, pričom cena severomorskej ropy Brent by sa mohla dostať do pásma medzi 60 až 70 USD za barel. V takomto prípade by sa ceny PHM na Slovensku mohli zvýšiť od 6 do 11 centov za liter oproti súčasným cenám.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu by mali byť v priebehu dvoch až troch týždňov približne na súčasných úrovniach. Priemerné ceny benzínu na Slovensku sa behom minulého zvýšili o 2 centy za liter, pričom priemerné ceny dieslu vzrástli o 1,9 centu za liter oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa.