Ešte začiatkom septembra TREND informoval o najnovších rekordných úrovniach, ktoré ceny lítia – suroviny potrebnej najmä k výrobe batérií a elektromobilov – dosiahli. S odkazom na ďalší možný rast cien kontroval TREND vtedajším prognózam analytikov z Goldman Sachs, ktorí naznačovali ich skorý prepad.

O štvrťroka neskôr je zrejmé, že lítium má na trhoch stále svoj potenciál a fanúšikov. Trvalo rastúci dopyt totiž vyniesol jeho cenu o ďalších 20 percent nahor a argumentov na jej pokles nateraz nepribúda.

Nové rekordy

Možnú korekciu na trhu ale môžu priniesť nepriame faktory, ako je spomalenie prechodu na elektromobilitu najmä v Európe, pokles predaja elektromobilov, dlhšia energetická kríza, než sa predpokladalo, či vyššie ceny elektromobilov a ich drahšie nabíjanie.

Takmer trištvrte roka vytrvalo rástli ceny novodobého zlata na poli automotivu k novým rekordom, kým vojnový konflikt na Ukrajine dočasne nedal bodku tejto ojedinelej spanilej jazde. Lítium v súčasnosti dosahuje v cenách nepoznané úrovne a skutočne sa stáva ďalším drahým kovom s vlastným trhom.

Najnovšie sa ceny uhličitanu lítneho dotkli úrovne 600-tisíc čínskych juanov za tonu, čo je približne 80-tisíc eur. Od tejto hranice sa nachvíľu odrazili nadol, ale nič nenasvedčuje výraznejšej korekcii, ktorá by mohla túto ojedinelú a náročne získateľnú surovinu zlacniť.

Dopyt po surovine, ktorá je kľúčová pre výrobu batérií elektromobilov, je totiž naďalej enormný a niet divu, že ceny lítia v čase boomu elektromobility vzrástli od začiatku minulého roka viac ako desaťnásobne. Zastaviť ich dokázala až neistota, ktorú na trhy vniesla vojna na Ukrajine.

Ďalší možný rast cien si síce bude vyžadovať prekonanie už spomínanej psychologickej úrovne, proti poklesu ale vyvstávajú viaceré dôvody. Tie by mali súvisieť s opätovným rozbehom výroby vozidiel vo svete a veľkej potrebe svetových automobiliek zaobstarať si dostatok surovín pre batérie do miliónov budúcich elektrických áut. Navyše sa odhaduje, že globálna spotreba lítia do konca tohto desaťročia vzrastie ešte päťnásobne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.