Novinky Carlos Ghosn stále nemá nástupcu v čele Nissanu

Foto: TASR

18.12. 2018 13:00 Správna rada Nissanu sa nedohodla na novom šéfovi, ktorý nahradí Carlosa Ghosna. Dôvodom sú nezhody medzi Nissanom a Renaultom o ďalšom smerovaní aliancie.

Správna rada japonskej automobilky Nissan sa v pondelok nezhodla na novom predsedovi namiesto Carlosa Ghosna, ktorého v novembri zatkli v Japonsku pre podozrenie z finančných machinácií. Oznámila to japonská firma s tým, že rokovania budú pokračovať.

Ako uviedol generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa, výbor poradcov potrebuje viac času. "Výbor žiadal pokračovanie diskusií a my sme to akceptovali," povedal Saikawa. Médiá už pred zasadnutím správnej rady naznačovali, že k rýchlej dohode pravdepodobne nedôjde, čiastočne pre otvorené nezhody Nissanu s partnerom v aliancii, francúzskou firmou Renault.

Obidve automobilky tvoria spolu s Mitsubishi alianciu, po Ghosnovom zatknutí 19. novembra sa však napätie medzi Renaultom a Nissanom prejavilo naplno. Francúzska firma sa podľa médií usiluje o väčší vplyv v správnej rade Nissanu, v ktorom kontroluje zhruba 43-percentný podiel.

Japonská spoločnosť je totiž najnovšie pod tlakom, keďže problémy nemá len Ghosn, ale už aj samotná firma, ktorú prokuratúra pred týždňom obvinila z predkladania falošných finančných výkazov. Renault v tejto súvislosti varoval, že obvinenia "vytvárajú nemalé riziko aj pre Renault, keďže je najväčším akcionárom Nissanu, ako aj pre stabilitu aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi".

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia