Byton K-Byte

Novinky Byton K-Byte: Elektrický sedan z budúcnosti

Foto: Byton

17.6. 2018 13:00 Čínsky start-up Byton láka na nový koncept autonómneho elektrického sedanu. Bude niesť označenie K-Byte a staví na nové technológie.

Číňania pri pohľade do budúcnosti nezaháľajú. Mladá startup-ová spoločnosť Byton predstavila na podujatí v Šanghaji ambiciózny plán rozšírenia svojho portfólia o elektrický sedan. Ten bude nabitý technológiami a už o tri roky by mal uzrieť svetlo sveta. Bude mať šancu presadiť sa nielen v najľudnatejšej krajine sveta?

Siluetu fialového konceptu kazia technologické pomôcky
Siluetu fialového konceptu kazia technologické pomôcky
Zdroj: Byton

Štvordverový koncept nezaprie podobnosť so svojím starším bratom z kategórie SUV. Úzke LED svetlá sú aj v tomto prípade vpredu predelené menovkou Byton a vzadu tvoria celistvú líniu. V týchto častiach je badateľná aj výraznejšie klesajúca strecha. Celkové proporcie čínskeho konceptu majú pôsobiť futuristicky a zároveň zlepšovať aerodynamiku.

Dokonalé prúdenie vzduchu môže byť však narušené výsuvnými Lidar senzormi medzi prednými blatníkmi a dverami. Tie sa objavia vždy, keď si vodič rozhodne oddýchnuť a zapne autonómny režim. Plynulú siluetu auta narúšajú aj snímače na streche. V tomto prípade ide o "LiBow" systém, ktorý je schopný v spolupráci s bočnými senzormi zaznamenať dianie okolo celého vozidla.

Lidar senzory pôsobia na karosérii sedanu ako päsť na oko
Lidar senzory pôsobia na karosérii sedanu ako päsť na oko
Zdroj: Byton

Technológia by sa mala v budúcnosti preniesť do ďalších modelov tejto značky. Ich spoločným menovateľom bude aj prípona Byte v názve. Autonómny systém by mal byť pripravený na testovanie už v roku 2020, pričom o rok neskôr má byť model K-Byte pripravený na sériovú produkciu.

Brány továrne bude sedan určite opúšťať vďaka elektromotoru, no jeho parametre sú zatiaľ neznáme. Z obrázkov čínskej štúdie sa toho nedozvieme veľa ani o interiéri, futuristický vzhľad však môže prebrať od svojho väčšieho súrodenca. Ten medzičasom zmenil svoje meno z Crossover Concept na M-Byte.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia