Ak by takto vyzerala nová Panda, vôbec by sme neboli proti

Novinky Fiat Centoventi: Dá vám absolútnu slobodu

Foto: Filip Kadlečík

7.3. 14:40 Aktuálny ročník ženevskej autoshow je do veľkej miery najmä o elektrifikovaní portfólia jedntotlivých automobiliek. Trendu sa nevyhýba ani Fiat, Taliani však pridávajú jedno originálne riešenie.

Z dnešného pohľadu sa zdá, že elektromobily ešte dlho nebudú atraktívne pre masy, najmä kvôli vysokej vstupnej investícii. S originálnou odpoveďou teraz prichádza Fiat, ktorý na autosalóne v Ženeve predstavil originálny koncept Centoventi. Štúdia je nielen pohľadom do budúcnosti značky, ale aj oslavou okrúhlych narodenín. Slovo “Centoventi” v preklade znamená “stodvadsať”, čo odkazuje na počet rokov, ktoré si už talianska automobilka odkrútila v automobilovom priemysle.

Ak by takto vyzerala nová Panda, vôbec by sme neboli proti
Ak by takto vyzerala nová Panda, vôbec by sme neboli proti
Zdroj: Filip Kadlečík

Pod strechami Palexpa sa otvorene šepkalo o tom, že sa, z pohľadu dizajnu i techniky, pozeráme na nástupcu aktuálneho modelu Panda. Istá vizuálna podoba tu je nepopierateľná, takáto evolúcia populárneho typu by sa nám páčila. Dôležité sú tu však predovšetkým technológie a spôsobom, akým ku nim Fiat pristupuje. Toto auto si budete môcť plne konfigurovať podľa svojich predstáv.

Koncept Centoventi ponúka elektrický dojazd na úrovni 100 až 500 km v závislosti od toho, koľko balíčkov akumulátorov si zakúpite. Navyše, ak začnete základom - stovkou - a časom vám prestane stačiť, kapacita sa bude dať zväčšiť i počas používania. Fiat svoj nový počin prirovnáva k maliarskemu plátnu, na ktorom sa bude môcť každý majiteľ realizovať podľa svojich predstáv.

Interiér konceptu Fiat Centoventi je plne prispôsobiteľný požiadavkám majiteľa
Interiér konceptu Fiat Centoventi je plne prispôsobiteľný požiadavkám majiteľa
Zdroj: Filip Kadlečík

Ak sme Citroën Ami One jednoduchosťou prirovnali k legu, toto auto bude jeho ultimátnou verziou. Možnosti personalizácie majú zahŕňať napríklad štyri typy striech, štyri druhy nárazníkov, 4 disky kolies či 4 špeciálne polepy. Štúdia je natoľko kompatibilná, že jej strecha sa dá podľa potrieb otvoriť, ale napríklad i využiť ako ďalší odkladací priestor. Obrovské možnosti individualizácie v interiéri - napríklad i výber počtu a druhu sedadiel, bude možný vďaka 3D tlači a použitiu moderných materiálov.

V aute bude dostupný 20-palcový displej infotainmentu, ale ak vám ho nebude treba, vystačíte si aj so smartfónom, ktorý sa po pripojení zmení na informačné centrum vozidla. Takáto sloboda sa nám páči, netradičný prístup by malý Fiat po rokoch mohol vrátiť na mapu najpredávanejších modelov. O debute sériovej verzie Centoventi sa zatiaľ nehovorí, už dnes však vieme, že na budúcoročnej ženevskej autoshow nás bude stánok Fiatu zaujímať nadmieru - predstaví vraj ďalšiu generáciu modelu 500 a to rovno aj s elektrickou verziou.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia