Po hatchbackoch i30 a i20 prejde športovou kúrou aj crossover značky Hyundai. Automobilka ho označuje za prvé "hot-SUV" vo svojej ponuke. Zatiaľ o ňom nezverejnila veľa detailov, na verejnosť okrem fotiek a videa maskovaného prototypu preniklo len niekoľko informácií. Už teraz je isté, že Kona N bude k dispozícii s osemstupňovou mokrou dvojspojkovou prevodovkou známou ako N DCT v kombinácii s dvojlitrovým turbomotorom. Rovnako ako ostatné modely N, aj nová Kona N bude vybavená rôznymi športovými jazdnými funkciami a doplnkami. Na palube nemá chýbať Launch Control, ale napríklad ani známy atraktívny zvukový prejav.

Hyundai Kona N.
Hyundai Kona N.
Zdroj: Hyundai

Nás zaujíma najmä to, či Hyundai pri Kone N využije fakt, že jej platforma je pripravená aj na uloženie pohonu všetkých kolies. Bude crossover prvým N-kom, s ktorým sa bude dať "blbnúť" pri pretáčavom šmyku? Keď sa dnes pozriete do konfigurátora novej Kony, zistíte, že štvorkolku ponúka s motorom 1.6 T-GDi ladeným na 145,6 kW (198 k). Samozrejme, dvojliter s potenciálom oscilujúcim okolo hranice 275 koní je pre jednotlivé komponenty pohonného ústrojenstva úplne iné sústo, no minimálne predstava N-ka s pohonom všetkých kolies je veľmi lákavá. Zapozerajte sa na priloženom videu pozorne na zábery, keď sa na Konu N pozeráme zozadu a z podhľadu. Nevytŕča tam náhodou diferenciál zadnej nápravy? Nám sa zdá, že áno, no možno to je iný diel podvozka a pohľad naň len zavádza. Definitívnu odpoveď získame čoskoro.

A čo cena? Tá sa pravdepodobne bude hýbať nad úrovňou 33 000 eur, pretože približne toľko dnes stojí najlepšie vybavená Kona so spomínaným turbomotorom so zdvihovým objemom 1,6 litra. Kona N by mala určite byť drahšia. Samotný Hyundai naznačil, že viac sa dozvieme už čoskoro. Okrem toho sme sa tiež dozvedeli, že v priebehu tohto roka sa divízia N bude sústrediť na uvedenie modelov i20 N a Kona N.