Novinky Bratislavský Volkswagen zruší tisíce pracovných miest

Foto: VW Slovakia

17.4. 15:45 VW Slovakia v snahe o optimalizáciu výroby bude postupne rušiť pracovné miesta, čo sa dotkne niekoľkých tisícov zamestnancov. Fabrika zároveň spustila internú burzu práce.

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia už v januári avizoval viaceré opatrenia, ktoré majú zabezpečiť jeho dlhodobú perspektívu. Hlavným dôvodom je zefektívnenie chodu spoločnosti, čo v preklade znamená okrem iného aj rušenie pracovných. Preto začne upravovať zmenový režim vo výrobe, napríklad, formou zníženia počtu zmien zo štyroch na tri.

To však v praxi znamená aj rušenie pracovných miest, v súčasnosti sa hovorí o troch tisícoch, z čoho zhruba 500 v logistike. Nemusí to však znamenať tvrdé prepúšťanie, ale napríklad aj presun časti zamestnancov do sesterských fabrík či nenahrádzanie prirodzenej fluktuácie zamestnancov. Popritom spoločnosť plánuje selektívne predlžovať zmluvy na obdobie určité a obmedziť prijímanie agentúrnych zamestnancov.

Bratislavský VW však nemieni nechať svojich ľudí, ktorých sa dotknú personálne zmeny, napospas osudu a v marci im začal sprostredkovávať nové pracovné možnosti. Jedným z nástrojov sa stala interná burza práce, ktorá vznikla najmä v spolupráci so spoločnosťami z automobilového priemyslu. Jej úlohou je ponúknuť náhradné pracovné miesto, vrátane zamestnania mimo odvetvia, a uľahčiť im plynulý prechod do nového zamestnania. O prácu sa môžu uchádzať priamo v závode v časoch pred poobednou zmenou a po rannej zmene.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia