Ide o Francúzsko. V rámci environmentálneho tlaku prezidenta Emmanuela Macrona budú novo schválené zákony vyžadovať, aby všetky existujúce a nové parkoviská s priestorom pre najmenej 80 vozidiel boli pokryté solárnymi panelmi. Majitelia parkovísk s 80 až 400 miestami budú musieť v priebehu nasledujúcich piatich rokov solárne panely teda doplniť. Tí, ktorí prevádzkujú parkoviská s viac ako 400 miestami, sa budú musieť podriadiť do troch rokov.

Parkoviská so solárnymi panelmi.
Zdroj: Pinterest

Francúzska vláda pôvodne plánovala uplatniť návrh zákona na parkoviská s rozlohou viac ako 2 500 metrov štvorcových, ale namiesto toho sa rozhodla pre určitý počet parkovacích miest. Tento krok by mohol generovať až 11 gigawattov energie pre krajinu, čo je zhruba ekvivalent 10 jadrových reaktorov. Zákon nadobudne účinnosť 1. júla 2023. „Nesmieme odkladať realizáciu dekarbonizácie našej ekonomiky,“ opísala počas nedávneho rozhovoru senátorka Agnès Pannier-Runacher. Nezdá sa však, že by francúzska vláda poskytla prevádzkovateľom parkovísk akúkoľvek finančnú pomoc, aj keď budú sú nútení inštalovať drahé solárne strechy.

Parkoviská so solárnymi panelmi.
Zdroj: Pinterest

Existuje však niekoľko výnimiek. Napríklad tie parkoviská, ktoré majú technické, bezpečnostné, architektonické, dedičské a environmentálne obmedzenia, by mohli byť od tohto zákona ušetrené. Inštalácii solárnych panelov by sa tiež mohli vyhnúť parkoviská, ktorých polovicu plochy pokrýva tieň blízkych stromov. Mnohé parkoviská po celom Francúzsku už majú strechy vyrobené zo solárnych panelov. Azda najvýraznejším príkladom parkoviska so strechou zo solárnych panelov je to, ktoré využíva belgický Zoon. Jeho veľké parkovisko má 62 000 solárnych panelov, ktoré generujú približne 20 megawattov energie, čo je viac než dosť na napájanie zoo.

Mohlo by vás zaujímať: