BMW X1 a X2 vo verzii xDrive25e.

Novinky BMW X2 sa pridáva do rodiny plug-in hybridov: Pod jeho kapotu sa dostala známa technika

Foto: BMW

13.1. 13:54 Bavorská iks-dvojka disponuje vo verzii xDrive25e 1,5-litrovým benzínovým trojvalcom vpredu a elektromotorom poháňajúcim zadnú nápravu, ktorý čerpá energiu z batérie s kapacitou 10 kWh. Systémový výkon je 220 koní.

V ostatných rokoch výrazne vzrástol počet zástupcov kategórie PHEV. Trend neobišiel ani automobilku BMW, ktorá dala zmiešanú techniku vlani už aj svoju najmenšiemu SUV. V rámci faceliftu typu X1 pribudla verzia xDrive25e. Rovnaký štítok sa onedlho objaví na dynamickejšie tvarovanom súrodencovi označenom dvojkou, ktorý sa taktiež pridáva do rodiny plug-in hybridov.

Vzhľadom na označenie nového variantu BMW X2 neprekvapí, že pod jeho kapotu sa dostala známa technika. Tá je rovnaká ako v iks-jednotke. Pohonný reťazec teda pozostáva z prepĺňaného benzínového trojvalca s objemom 1,5 litra spárovaného so šesťstupňovým automatom, ktorý dopĺňa elektromotor roztáčajúci samostatne zadné kolesá cez fixný prevod.

BMW X2 xDrive25e disponuje rovnakými vnútornosťami ako skôr predstavený model X1.
BMW X2 xDrive25e disponuje rovnakými vnútornosťami ako skôr predstavený model X1.
Zdroj: BMW

Spaľovací motor vyvinie najvyšší výkon 92 kW (125 k) a krútiaci moment 220 Nm, vzadu uložený elektrický agregát dokáže vyprodukovať hodnoty 70 kW (95 k) a 165 Nm. Pre celý zmiešaný systém udávajú Bavori špičkové údaje 162 kW (220 k) a 385 Nm. Tieto čísla platia pri oboch príbuzných hybridoch, v niektorých ďalších sú však medzi modelmi X1 a X2 drobné rozdiely.

BMW sa v tlačovej správe okrem parametrov iks-dvojky venuje aj údajom týkajúcim sa skôr odhaleného brata, pričom tie sa od predtým prezentovaných cifier kozmeticky líšia. Zrýchlenie na stovku má vraj modelu X1 xDrive25e zabrať 6,9 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 193 km/h. Štýlovejší súrodenec je o štipku rýchlejší. Na zdolanie disciplíny 0-100 km/h potrebuje o desatinu menej a ručička jeho rýchlomera sa môže posunúť o 2 km/h ďalej. Čisto elektricky je limitom tempo 135 km/h.

Bavorská rodina SUV s plug-in hybridným pohonom má vďaka novinke už štyroch členov.
Bavorská rodina SUV s plug-in hybridným pohonom má vďaka novinke už štyroch členov.
Zdroj: BMW

Zmenené čísla sa týkajú tiež batérie, v oboch príbuzných má byť použitý exemplár s kapacitou 10 kWh. Nachádza sa pod zadnými sedadlami a dnom batožinového priestoru. Stačiť by to malo na prejdenie 54 až 57 kilometrov v prípade iks-jednotky, pre verziu X2 xDrive25e udáva automobilka rozmedzie 55-57 km. Nabitie akumulátora z bežnej zásuvky má zabrať asi päť hodín. Ak ho pripojíte k zariadeniu BMW i Wallbox, čas sa skráti na 3,2 hodiny. Medzi zatiaľ nespresnené cifry patria ceny.

Diskusia  ()

Video

Diskusia