BMW i3.

Novinky BMW si verí: Tvrdí, že za 10 rokov zvýši dojazd svojich elektromobilov na dvojnásobok

Foto: acs

1.12. 15:00 Obmedzený dojazd elektrických vozidiel dnes patrí medzi ich najväčšie negatíva. Podľa BMW by sa však tento problém mohol vyriešiť už v blízkej budúcnosti.

Spoločnosť BMW dovolila nahliadnuť do svojho výskumného centra Battery Cell Competence Center v Mníchove, ktoré je zamerané na vývoj batérii pre elektromobily. Ich cieľom je vylepšovať elektrickú hustotu článkov a zvyšovať tak maximálnu kapacitu a životnosť batérií. Okrem týchto vylepšení sa technici tiež snažia zlepšiť aj rýchlosť nabíjania.

Automobilka BMW bude v blízkej dobe schopná zvýšiť dojazd elektromobilov až o dvojnásobok.
Automobilka BMW bude v blízkej dobe schopná zvýšiť dojazd elektromobilov až o dvojnásobok.
Zdroj: acs

Cieľom spoločnosti BMW je totiž prísť na trh s finančne dostupnými batériami, ktoré ponúknu vysoký dojazd, dlhú životnosť a zároveň možnosť veľmi rýchle nabíjanie v rýchlonabíjačkách a supernabíjačkách. Keďže ale nejde o jednoduchý výskum, či už po stránke vedeckej a zároveň aj finančnej, rozhodla sa automobilka spojiť s niekoľkými univerzitami, vedeckými centrami a rôznymi technologickými start-upmi.

Aj napriek tomu, že automobilka nechce prezradiť konkrétne informácie o výskume svojich batérií, jej riaditeľ Oliver Zipse naznačil, že v blízkej dobe budú schopní zvýšiť dojazd elektromobilov až na dvojnásobok. Pokiaľ vezmeme do úvahy napríklad model i3, ktorý dnes ponúkne dojazd približne 310 kilometrov, znamenalo by to, že tento malý mestský automobil bude môcť na jedno nabitie prejsť až 620 kilometrov.

V prípade pripravovaného BMW i4 by mala byť kapacita batérie až 80 kWh, vďaka čomu by mala mať dojazd 600 kilometrov. S podobnou batériou by však podľa výskumu BMW mohli dosiahnuť dojazd neuveriteľných 1 200 kilometrov. Bavori tiež dodávajú, že okrem zvýšenia kapacity batérie pracujú aj na ich recyklácii.

Diskusia  ()

Video

Diskusia