BMW i Hydrogen Next.

Novinky BMW na autosalóne IAA 2019 ukázalo, že nezabudlo na vodíkový pohon

Foto: Marek Pokrývka

12.9. 13:35 Bavorská značka predstavila na výstavisku špeciálnu verziu typu X5 pomenovanú ako i Hydrogen Next, o technike však nepovedala takmer nič.

Čoraz viac to vyzerá, že v súčasnosti skutočne stojíme na prahu doby elektrickej. Takto poháňaných vozidiel neustále pribúda. Napriek tomu existuje stále dosť skeptikov upozorňujúcich na nedostatky technológií a viacerí z nich vidia ako palivo budúcnosti skôr vodík. Medzi pionierov jeho použitia v autách patrí BMW. Na aktuálnom autosalóne IAA 2019 ukázalo, že naň nezabudlo.

BMW i Hydrogen Next.
BMW i Hydrogen Next.
Zdroj: Marek Pokrývka

Pod svetlami frankfurtského výstaviska odhalili Bavori okrem kontroverzného konceptu radu 4 aj špeciálnu verziu typu X5. Vozidlo dostalo označenie BMW i Hydrogen Next. Mníchov na ňom spolupracoval s automobilkou Toyota, s ktorou kolaboruje v tomto smere od roku 2013. Japonci pritom už predávajú sériový model Mirai. Nemecká firma sa chce zatiaľ pridať len s malým množstvom vozidiel, masovejšia výroba by mohla začať v polovici budúcej dekády.

Ako sa technologický vývoj odrazil na parametroch veľkého SUV na vodíkový pohon? To netušíme, nakoľko z čísel prezradila automobilka iba 4 minúty potrebné na plné natankovanie. O technike teda nevieme zhola nič. Je však pravdepodobné, že v budúcnosti bude využívať veľa rovnakých komponentov ako pripravované bavorské elektromobily. Namiesto veľkej batérie však dostane palivový článok.

Do limitovanej výroby sa takéto SUV môže dostať v roku 2022.
Do limitovanej výroby sa takéto SUV môže dostať v roku 2022.
Zdroj: BMW

Vzhľadom na absenciu akýchkoľvek údajov možno v prípade špeciálnej iks-päťky hovoriť akurát o dizajne, ten sa totiž značne odlišuje od klasických modelov. Nejde len o výraznú grafiku. Motív trojuholníkov vypĺňa aj masku chladiča či otvory v prednom nárazníku, ktorý prešiel spolu so zadným náprotivkom úpravami. Tie sa dotkli aj prahov či diskov kolies. Nie je vylúčené, že tvarmi bodykitu preznamenáva BMW i Hydrogen Next vzhľad športovej verzie X5 M. Až na absenciu štvorice výfukových koncoviek...

Video

Diskusia