Škoda sa parádnym spôsobom hrá so svojou vlastnou históriou. Ukázala, ako by podľa mladého dizajnéra Daniela Hájeka mohla vyzerať Škoda 1203 v modernom prevedení. Sám Hájek prezradil, že u starých rodičov majú 1203 v prevedení valník, no už nie je vhodný na prevádzku bo bežných cestách. Inšpiráciu teda mohol čerpať priamo z prvej ruky. Ako sa pohral s modernou interpretáciou legendárneho úžitkového vozidla socialistického režimu?

Škoda 1203 - originál vedľa novodobého konceptu aj s možnosťou spania na streche.
Zdroj: Škoda

Predná časť dizajnového konceptu má moderné a ostré tvary, no kruhové línie reflektorov neomylne odkazujú na minulosť. To isté možno povedať  o čelnom skle, ktoré presahuje až do bočnej časti vozidla. Jasným prebratým prvkom sú aj predné dvere vodiča, ktoré sú na ľavej strane vozidla osamotené. Profil ako taký je aj vďaka tomu jednoduchý.

Charakteristický je najmä rozširujúci sa tvar kabíny - hore je užšia ako pri kolesách. Táto črta konceptu sa ukazuje najmä pri pohľade zozadu. Tam poteší aj tvar prepojených koncových svetiel, ktoré svojou horizontálnou časťou zreteľne pripomínajú historický originál. Základné rozvrhnutie interiéru taktiež korešponduje s pôvodnou tisícdvestotrojkou.

Uletený koncept, nech vyzerá akokoľvek nereálne, by z pohľadu koncernu VW mohol dávať zmysel. Značka Volkswagen Úžitkové vozidlá sa totiž čoskoro chystá oživiť legendu v podobe modelu ID.Buzz. Elektrický pohon by mohol byť aj vstupenkou pre návrat 1203, ktorá vyznáva obdobný koncept. Samozrejme, jej návrat sa asi nikdy nezrealizuje, no možnosti by sa našli.