Vojna medzi tábormi majiteľov elektromobilov a takzvaných spaľovákov síce oficiálne nebola vyhlásená, no zdá sa, že v niektorých častiach sveta už nejaký čas prebieha a boje sa zhoršujú. V americkom Oaklande a Cincinnati boli nedávno privolaní technici k nabíjačkám Tesla.

Je možné, že ide len o zberačov kovu

Ktosi odrezal káble na staniciach pri cestách aj v parkovacích domoch a je zjavné, že to nebola žiadna náhoda. Jedna z teórií hovorí o tom, že by mohlo ísť o zberačov medi a to by bolo prozaickejšie vysvetlenie. Technici zaznamenali dva takéto incidenty za týždeň a zakaždým šlo o superchargery, ktoré neboli v zábere žiadnej bezpečnostnej kamery.

V spomínaných mestách boli káble odrezané tesne pri konektore, takže snaha o využitie takmer celej dĺžky by napovedala, že je teória o zbieraní kovov pravdivá. Prípad z februára tohto roka, kedy sa v kalifornskom Oathurste odohralo čosi podobné, by tiež svedčil o tom, že ide o vzácne materiály.

Zdroj: teslamotorsclub.com

Osem vysokorýchlostných superchargerov V3 prišlo o káble a páchateľ si ich aj odniesol. Išlo dokonca o čisto novú stanicu, o ktorej majitelia áut ešte ani nevedeli.

V parkovacom dome v Los Angeles to však vyzerá inak, keďže tam bol odrezaný iba kus kábla a páchateľovi zjavne nešlo o celú jeho dĺžku. To si situáciu trochu zahmlieva a prípad sa môže spájať s agresivitou a vandalizmom, ktorý sa v súvislosti s Teslou začína zintenzívňovať.

Dopyt stúpa, bezpečnosť staníc je nízka

Automobilka sa snaží čo najrýchlejšie budovať sieť nabíjačiek, keďže sa dopyt po elektromobiloch prudko zvyšuje a Elon Musk chce medziročne významne navyšovať objem výroby.

Keď však majiteľ vozidla príde s vybitým autom k nabíjacej stanici s odrezaným káblom, je to veľmi nepríjemná situácia pre všetkých a poškodzuje to reputáciu automobilky, ktorá je už aj tak obviňovaná z nízkej kvality zákazníckych služieb.

Nabíjačky sú prakticky vždy nestrážené a prístupné 24 hodín denne. Zvyčajne nebývajú ani pod dohľadom bezpečnostného kamerového systému so záznamom, takže to zlodeji nemajú ťažké. Na druhej strane, pokiaľ v priestore nabíjacej stanice parkuje vozidlo Tesla, môže mať zapnutý režim sentry, ktorého súčasťou je videozáznam okolia vozidla, ak sa čosi podozrivé deje.

Priamy konflikt

Nedávno sa na internete objavilo video, ktoré zachytáva dva pickupy, ako šikanujú a neskôr naháňajú majiteľa Modelu 3. Ten sa zastavil po jedlo vo fast foodovej reštaurácii a údajne si pritom púšťal hlasno hudbu. Posádka dvoch pickupov na neho slovne zaútočila a bolo zjavné, že príčinou je samotné auto značky Tesla.

Keď sa majiteľ pokúsil z miesta odísť, nasledovala 20-minútová naháňačka, počas ktorej útočníci na vozidlo hádzali rôzne predmety a snažili sa svojimi autami o jeho obkľúčenie. Vodič Tesly volal na pomoc políciu, no operátorovi sa vraj prípad nezdal dostatočne akútny na to, aby poskytol obeti nejakú pomoc.