Obchodné napätie vo svete vyvolávajú obavy ropných trhov a tak ceny ropy minulý týždeň klesli. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 80,43 dolára za barel (69,49 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 84,16 dolára za barel (73,14 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, hlavným dôvodom pre pokles boli výpredaje na akciových trhoch, ktoré vyplynuli z obáv o dopady obchodných vojen, rastúceho úročenia v USA a sporov medzi Rímom a Bruselom ohľadom rozpočtu. Táto nedôvera sa preniesla aj na ropu, pre ktorú by zhmotnenie sa týchto rizík mohlo znamenať zníženie globálneho dopytu. Ropu nepotešili ani správy z amerického ropného trhu, na ktorom sa obnovil rast ťažby a zásoby opäť prudko vzrástli.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej Európe stúpajú a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerná cena benzínu u nás v týždni do 8. októbra zostala nezmenená, kým diesel zdražel o 1,5 centu. Ceny palív v Rotterdame nasledovali nadol ceny ropy. Prudko klesli predovšetkým ceny benzínu, a to o viac ako 50 eur za tonu. Cena dieselu klesla počas prvých štyroch dní len o 21 eur za tonu. Boros sa domnieva, že prudký pokles ceny benzínu je dočasný a v dohľadnej dobe časť poklesu vymaže. Benzín u nás by mal ešte zdražiť o jeden až dva centy a diesel o dva až tri centy, pokiaľ sa však ceny ropy udržia na aktuálnych úrovniach, vidí analytik priestor pre mierny pokles.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zväčšil. Kým v týždni do 1. októbra sme tankovali benzín o 13,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už o 14,3 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zväčšil: z 15,3 na 16,2 centu.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny na Slovensku
Zdroj: AUTO BILD
Zdroj: Soňa Zverková