ikona

Novinky Benzín a nafta: Opäť lacnejšie tankovanie?

Foto: Dreamstime

5.11. 2018 7:30 Negatívne faktory pre ropu pretrvávajú a nahrávajú do karát motoristom. Priemerné ceny palív u nás už začali klesať a tento vývoj sa pravdepodobne v najbližšom období neskončí.

Ceny ropy v minulom týždni klesli pre stabilne negatívne faktory, ku ktorým sa pridal jeden nový. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 72,83 dolára za barel (63,79 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 77,74 dolára za barel (68,52 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, doterajšie negatívne faktory pretrvávajú: nervozita na finančných trhoch, prezásobenie v USA, vyššia ochota Saudskej Arábie zvyšovať ťažbu. K nim sa však pridal ďalší. Trumpova totiž administratíva vyhlásila, že sa jej zrejme nepodarí stlačiť exporty z Iránu na nulu.

Ustúpili tak obavy, že by výpadok iránskej ropy presiahol objemy z posledných sankcií (krajina vtedy dokázala exportovať 1,0 až 1,5 milióna barelov za deň). Aj počas sankcií, ktoré sa začínajú práve dnes, v pondelok 5. novembra, teda môže byť na trhoch o niečo viac ropy, než sa čakalo.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 29. októbra klesli. Benzín zlacnel o 0,3 centu a diesel o kozmetického 0,1 centu. Podobný vývoj nás zrejme očakáva aj v nadchádzajúcich týždňoch, nakoľko eurové ceny palív v Rotterdame sa pohli v stopách ropy. V prvých štyroch dňoch klesla cena tony benzínu o osem eur a dieselu dokonca o 32 eur. Boros na základe tohto vývoja očakáva zlacňovanie palív aj u nás. V horizonte troch týždňov vidí priestor pre pokles cien benzínu aj dieselu do troch až štyroch centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách vyvíjal nejednotne. Kým v týždni do 22. októbra sme tankovali benzín o 12,3 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 12,4 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenil výraznejšie: klesol z 19,6 na 17,8 centu.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Malobchodné ceny na Slovensku
Malobchodné ceny na Slovensku
Zdroj: Auto Bild
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia