Do športovo-úžitkového segmentu vstúpilo počas predchádzajúcej dekády viacero značiek. Bentley predstavilo svojho zástupcu v roku 2015, nedávno ho preto podrobilo modernizácii. Inovovaná verzia debutovala s osemvalcovým srdcom. Výrobca však otvorene hovoril, že uvedenie modelu Speed je len otázkou času. Do ponuky sa vracia s niekoľkotýždňovým odstupom.

Špičkový model prešiel rovnakými zásahmi ako variant V8. Platí to pre interiér vybavený digitálnym prístrojovým panelom a modernejším infotainmentom, ale i dizajn karosérie so svetlami inšpirovanými modelmi Continental. Okrem toho má SUV upravenú masku chladiča. Jeho bodykit sa od klasických exemplárov odlišuje ostrejšie tvarovanými nárazníkmi a masívnejšími prahmi, ale tiež výrazným krídlom nad zadným oknom.

Vrcholný dvanásťvalcový model Bentley možno najľahšie spoznať zozadu.
Zdroj: Bentley

Strešný spojler môže byť pri voľbe Black Specification tvorený uhlíkovými vláknami, chrómové prvky sa v tomto prípade oblečú do čiernej. Medzi špecifiká kráľa ponuky patria veľké ovály výfukových koncoviek a 22-palcové disky kolies. Tie skrývajú masívne brzdy, za príplatok karbónovo-keramické. Bentayga Speed okrem toho disponuje aktívnymi stabilizátormi využívajúcimi 48-voltový okruh.

Keďže premiéra pôvodnej verzie Speed prebehla len vo februári minulého roka, veľké úpravy pod kapotou sme pri aktuálnej modernizácii nečakali. Technika najrýchlejšieho SUV sveta sa nakoniec vôbec nezmenila. Pohon teda zabezpečuje benzínový biturbo agregát 6.0 W12, ktorý posiela na všetky kolesá výkon 467 kW (635 k) a krútiaci moment 900 Nm.

Zatiaľ nie je známe, za koľko sa bude omladená verzia Speed predávať.
Zdroj: Bentley

Šprint na stovku trvá Bentley presne 3,9 sekundy. Jeho najvyššie tempo je 306 km/h, vďaka čomu je britské vozidlo v tomto smere tesným držiteľom prvenstva. Dynamické parametre sú teda rovnaké ako doposiaľ. Vzhľadom na viac-menej kozmetické zmeny neočakávame, že by sa nejako výraznejšie hýbala cena. Britská automobilka však zatiaľ žiadne číslo nezverejnila.