Švédska firma Northvolt sa stala prvým európskym start-upom navrhujúcim a vyrábajúcim batérie do elektromobilov na starom kontinente po tom, čo v utorok spustila výrobu vo svojej gigatovárni pod polárnym kruhom, napísal denník Financial Times.

Konkurencia je ťažká

S podporou veľkých hráčov, ako sú Volkswagen, BMW, Volvo a Ikea je Northvolt najznámejším európskym hráčom, ktorý má ambíciu presadiť sa v segmente výroby batérií do elektromobilov v konkurencii ázijských firiem a americkej Tesly. Prvá batéria opustila výrobné linky mamutej továrne v švédskom meste Skelleftea v utorok večer.

Firmu podporujú veľkí hráči

„Táto prvá batéria je len začiatok. V priebehu nasledujúcich rokov počítame s tým, že Northvolt výrazne rozšíri svoje výrobné kapacity a pomôže tak Európe v prechode na čistú energiu," povedal riaditeľ a spoluzakladateľ firmy Peter Carlsson. Spoločnosť Northvolt, ktorú založili dvaja bývalí manažéri Tesly, podporujú niektorí najväčší hráči švédskeho biznisu, ako sú šéf streamovacej služby Spotify Daniel Ek, či mecenáška start-upov Cristina Stenbeck, ale aj výrobca automobilov Scania či americká banka Goldman Sachs.