ikona Elektrobus Olli

Novinky Čo nás bude voziť v budúcnosti? Olli!

Foto: Local Motors

21.6. 2016 12:51 Spoločnosť Local Motors ukázala svetu koncept autonómneho elektrobusu. Odvezie 12 pasažierov, v reálnej premávke ho budú testovať už tento rok.

Pamätáte si na prvé auto, ktoré bolo vyrobené pomocou 3D tlače? Sú to už takmer dva roky, odkedy ho spoločnosť Local Motors predstavila svetu. Po dlhom čase táto firma z Chicaga opäť zaujala svet. Predstavila totiž koncept malého autonómneho elektrobusu, ktorému dala meno Olli. Vozidlo bude už tento rok jazdiť vo Washingtone D.C., Miami a Las Vegas.

Firma to s elektrobusom Olli myslí vážne,
Firma to s elektrobusom Olli myslí vážne,
Zdroj: Local Motors

Jazda v inovatívnom dopravnom prostriedku by mala byť v prvom rade plynulá, bezpečná a pokojná. Tomu nasvedčuje aj fakt, že motor na kolesá posiela “len” 125 Nm, pričom jeho maximálny výkon sa pohybuje na úrovni 30 kW (41 k). Veľkou devízou Olliho je nízka hmotnosť. Nie je úplne bežné, že vozidlo s hmotnosťou 1 500 kg je schopný odviezť až 12 pasažierov, respektíve 1 000 kg nákladu. Tieto parametre sa podarilo dosiahnuť vďaka karosérii z vysokopevnostnej ocele a hliníka.

Vnútri mikrobusu by malo byť dostatok miesta
Vnútri mikrobusu by malo byť dostatok miesta
Zdroj: Local Motors

Vozidlo by na jedno dobitie malo byť schopné prejsť 58 km. To nie je veľmi veľa, avšak treba myslieť na fakt, že Olli odvezie až 12 pasažierov. Kapacita batérie je 15 kWh, pri dobíjaní z bežnej zásuvky by elektrobus mal byť pripravený na použitie najneskôr za 4,5 hodiny. K vyššiemu dojazdu prispieva rekuperácia elektrickej energie vo fáze brzdenia.

Autonómny Olli je vybavený štyrmi laserovými rádiolokátormi, dvomi kamerami a približne tridsiatimi ďalšími senzormi rôzneho druhu. Vďaka tomu má mať dobrý prehľad o situácii vo svojom okolí. Svoju činnosť však nebude vykonávať úplne bez ľudského dozoru. Flotila týchto elektrobusov by mala byť sledovaná a kontrolovaná operátormi. Celý systém autonómneho riadenia a vyhodnocovania dát získaných zo senzorov bude fungovať vďaka superpočítaču Watson od spoločnosti IBM.

Local Motors sa pri vývoji Olliho spojilo
Local Motors sa pri vývoji Olliho spojilo
Zdroj: Local Motors

Táto firma pri realizácii projektu prispela nielen výpočtovou silou, ale aj skúsenosťami na poli spracovania a produkcie ľudskej reči, ako aj svojim know-how v dynamicky rastúcej oblasti Internet of Things (Internet vecí). Vďaka týmto moderným technológiám bude Olli schopný komunikovať s pasažiermi ľudskou rečou a bude fungovať na princípe, ktorý pripomína známu taxislužbu Uber. Budete si ho totiž môcť privolať cez špeciálnu aplikáciu.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia