ilustračná snímka

Novinky Automobilky budú zarábať dvojnásobne viac

Foto: Dreamstime

1.11. 2017 16:20 Dôvodom sú nové služby, autonómne vozidlá a alternatívne pohony, ktoré sa do roka 2030 budú podieľať zhruba štvrtinou na celkových tržbách sektora.

Tržby automobilového sektora sa vďaka výrazným zmenám môžu v nasledujúcich rokoch značne zvýšiť. Podľa štúdie konzultačnej spoločnosti McKinsey sa tržby branže do roka 2030 zvýšia zo súčasných 3,4 miliardy USD (2,92 miliardy eur) na 6,6 miliardy USD.
 
Dôvodom sú nové služby, autonómne vozidlá a alternatívne pohony, ktoré sa do roka 2030 budú podieľať zhruba štvrtinou na celkových tržbách sektora. V súčasnosti ich podiel nedosahuje ani jedno percento. Tradičné zdroje príjmov, ako predaj vozidiel, servis a údržba, zostanú aj naďalej dôležité.
 
"Automobilový sektor čaká zlatá budúcnosť, ak akceptuje rušivé zmeny," povedal Andreas Tschiesner, vedúci európskeho zastúpenia McKinsey. Podľa neho však žiadna automobilka nedokáže zabezpečiť obrovské investície, aby mohla získať schopnosti potrebné pre všetky oblasti. "Rozhodujúcim faktorom pre úspech bude schopnosť zvládať partnerstvá," povedal spoluautor štúdie Timo Möller.
 
Automobilový priemysel stojí pred zásadnou revolúciou. Ide najmä o nové služby pre motoristov, napríklad zdieľanie vozidiel (tzv. car sharing), služby v oblasti prepravy osôb a nákladu, aplikácie a sieťové služby. Ďalšími veľkými témami budúcnosti sa stanú alternatívne pohony ako elektromotory a autonómne vozidlá. Podľa prognóz sa prvé autonómne vozidlá objavia v mestách už v roku 2021.
 
(TASR)
Diskusia  ()

Video

Diskusia