WA 18 Tokio - Taxíky jazdia po rovnej ulici v tokijskej štvrti Šimbaši 22. novembra 2019. FOTO TASR/AP 

 
Taxis drive on a narrow street in Tokyo's Shimbashi neighborhood, a business and entertainment district, Friday, Nov. 22, 2019. (AP Photo/Jae C. Hong)
TASR
TASR

Novinky Predaj áut japonských automobiliek klesol v máji o viac než tretinu

Foto: Jae C. Hong

29.6. 10:29 Dopyt po autách klesá od marca, keď vlády zaviedli rozsiahle karanténne opatrenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu.

Predaj áut zo strany japonských automobiliek zaznamenal aj minulý mesiac výrazný pokles, už tretí mesiac po sebe. V porovnaní s prepadom v apríli sa však tempo poklesu zmiernilo. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá vychádzala z údajov dodaných japonskými firmami.

Podľa výpočtov Reuters predalo sedem najväčších japonských automobiliek v máji celosvetovo 1,47 milióna áut. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 38 %. Oproti vývoju v apríli je to však zlepšenie, keďže v apríli sa predaj znížil o 50 %.

Tempo poklesu výroby sa však zrýchlilo. Globálna produkcia v rovnakých automobilkách dosiahla v máji 918 974 vozidiel, uviedol Reuters. V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 62 %, zatiaľ čo v apríli klesla produkcia o 55 %.

Dopyt po autách klesá od marca, keď vlády zaviedli rozsiahle karanténne opatrenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu. Tie viedli k zatvoreniu väčšiny podnikov a obchodov a obmedzili aj pohyb obyvateľstva. V máji väčšina krajín začala opatrenia uvoľňovať, podľa expertov by však mohlo trvať päť rokov, než sa dopyt vráti na úroveň z roka 2019.

Predaj áut najväčšej japonskej automobilky Toyota klesol v máji medziročne o 34 %. Nissan predal o 37,3 % a Honda o 29 % menej vozidiel.

Predaj japonských áut klesol v takmer všetkých sledovaných regiónoch, pričom najhoršie výsledky zaznamenali automobilky v Severnej Amerike a Európe. Jediným svetlým bodom za mesiac máj bola Čína, kde Toyota, Nissan a Mazda oznámili zvýšenie predaja.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia