Audi RS Q3.

Novinky Audi RS Q3 má nástupcu: Výkonný päťvalcový model debutoval aj vo verzii Sportback

Foto: Audi

27.9. 11:30 Pod kapotou oboch modelov sa nachádza 2,5-litrový motor s výkonom 400 koní, ktorý ich dokáže na stovku rozbehnúť za 4,5 sekundy.

V ostatných rokoch prišlo na trh viacero dynamicky orientovaných SUV, okrem iných napríklad aj BMW X3 M. To sme nedávno testovali vo verzii Competition. O segment nižšie stojaci súper Audi Q3 disponoval už v minulosti poriadne ostrým vyhotovením RS, ktoré má teraz konečne nástupcu. A rovno s dvomi karosériami.

Výkonný päťvalcový model debutoval nielen v konvenčnej forme, ale aj vo verzii Sportback s klesajúcou líniou strechy. Ingolstadt ju pôvodne prezentoval počas leta. Obom autám dal teraz agresívnejší bodykit i špecifickú techniku prekonávajúcu parametrami predchodcu.

Oproti predchodcovi je model RS Q3 výkonnejší a rýchlejší.
Oproti predchodcovi je model RS Q3 výkonnejší a rýchlejší.
Zdroj: Audi

Športovo ladené duo sa vyznačuje trojrozmernou výplňou masky chladiča s logom RS, ktorá je súčasťou ostro tvarovaného nárazníka so striebornými akcentmi. Túto farbu už tradične vyznávajú spätné zrkadlá. Nájdeme ju aj na rozšírených prahoch, strešných lyžinách či zadnom nárazníku. Spod neho ústia charakteristické ovály zakončujúce výfukové potrubie.

Exteriérový balík obsahuje decentné rozšírenie blatníkov. Bez ohľadu na karosériu ich štandardne vypĺňajú 20-palcové kolesá, opciou sú ešte o palec väčšie ráfiky. Vyberať si možno aj pri brzdách. Sériovo sú vpredu perforované oceľové kotúče s priemerom 375 mm a šesťpiestikovými strmeňmi, zadné ústrojenstvo využíva 310-milimetrové kúsky.

Športovo ladené SUV bude dostupné aj vo verzii Sportback.
Športovo ladené SUV bude dostupné aj vo verzii Sportback.
Zdroj: Audi

Opciou pre oba modely majú byť karbónovo-keramické taniere. No týka sa to výhradne prednej osi, kde merajú 380 mm. Oproti klasickým verziám majú SUV o 10 milimetrov menšiu svetlú výšku. Podvozok je špecificky naladený a na želanie môže využívať adaptívne tlmiče.

Pohon nie je žiadnym prekvapením. Rovnako ako v minulosti vo veľkej miere kopíruje techniku modelu RS 3, pod kapotou sa teda nachádza 2,5-litrový prepĺňaný päťvalec poháňajúci všetky kolesá skrz sedemstupňovú dvojspojku. Identické je tiež naladenie motora. Dosahuje teda výkon 294 kW (400 k) a krútiaci moment 480 Nm. Pre obe verzie to znamená akceleráciu 0-100 km/h za 4,5 sekundy a najvyššie tempo 250 km/h, pričom limit možno posunúť na 280 km/h.

Oba modely sa už momentálne začínajú predávať v Nemecku.
Oba modely sa už momentálne začínajú predávať v Nemecku.
Zdroj: Audi

Okrem špičkovej dynamiky sa zákazníci môžu tešiť na anatomicky tvarované predné sedadlá, sploštený volant a niekoľko ďalších detailov vyhradených verziám RS. Koľko za to zaplatia? Ceny pre nemecký trh už poznáme, Ingolstadt si tam plánuje pýtať najmenej 63 500 eur za klasický model RS Q3 a rovných 65-tisíc pri vyhotovení Sportback.

Video

Diskusia