ikona Audi Q3 Jinlong Yufeng

Novinky Audi Q3 Jinlong Yufeng: Zlatý drak vo vetre

Foto: Audi

24.4. 2012 15:36 PEKING 2012 Audi prichystalo niečo pre nadšencov kitesurfingu. Q3 Jinlong Yufeng je štýlovým prostriedkom ako sa dostať na pláž s úmyslom lietať na doske.

Okrem Audi Q3 RS, o ktorom sme sa zmienili v samostatnom článku, priviezlo Audi do Pekingu aj koncept na rovnakej báze s názvom Jinlong Yufeng. Nič nehovoriace označenie naznačuje, že má ťahať medové motúzy najmä popod čínske fúzy.

V tandeme s Audi Q3 RS sa predstavuje v Pekingu
V tandeme s Audi Q3 RS sa predstavuje v Pekingu
Zdroj: Audi

Kým Q3 RS zdôrazňuje dynamickú stránku sériového modelu, Jinlong Yufeng (čo v preklade znamená zlatý drak vo vetre) poukazuje na voľnočasový potenciál nemeckého SUV. A prečo vlastne Audi v Pekingu vystavuje dva koncepty z jedného, navyše sériového súdka? Model Q3 bude v tomto roku uvedený na tamojší trh, takže treba výraznejšie podráždiť zmysly publika.

Ako vidno v pozadí, koncept je oslavou
Ako vidno v pozadí, koncept je oslavou
Zdroj: Audi

Hlavný motívom lietajúceho draka v kabáte Audi je kitesurfing. Pre neznalých, ide o vodný šport, ktorý vznikol kombináciou surfingu s púšťaním šarkanov. Kitesurfer stojí na doske a pohyb po hladine mu zabezpečuje vietor opierajúci sa do malého klzáku.

Koncept Jinlong Yufeng je vybavený dvoma karbónovými doskami, ktoré môžete prepravovať na strešnom nosiči, alebo v špeciálnom puzdre. Inžinieri vybavili surferské vozidlo aj vodeodolnou výstelkou batožinového priestoru. Tá môže byť použitá aj ako vak na uskladnenie mokrého oblečenia, slnečná clona, či poťah sedadiel. Fantázii sa medze nekladú. Vo výklenku v batožinovom priestore sídlia dva fotoaparáty Audi Cam so zvýšenou odolnosťou voči užívateľským vrtochom.

Mokrá výbava drakovi neprekáža, v kufri má
Mokrá výbava drakovi neprekáža, v kufri má
Zdroj: Audi

Zlatý drak dostal v súlade so svojim menom žltý lak a množstvo exteriérových úprav a doplnkov. Niektoré z nich pochádzajú z katalógu sériových nástavcov, niektoré sa doň ešte iba chystajú. Surferské Audi Q3 sa od konfekcie líši najmä maskou chladiča a nárazníkmi. Interiér je tiež vyčačkaný v štýle plážovej pohody pomocou kože, ušľachtilých materiálov a žltej farebnej tematiky.

Poďme sa pozrieť pod kapotu draka. Nájdeme tam podľa očakávania motor 2.5 TFSI, rovnako ako v prípade Q3 RS. Pre kitesurferov je však naladený „iba“ na 228 kW (310 k). Jinlong Yufeng zrýchli z pokoja na 100 km/h za 5,5 sekundy a dosiahne maximálne 250 km/h.

Video

Diskusia