Audi Q5.

Novinky Audi modernizuje populárny typ Q5: Jeho najväčšou pýchou sú koncové OLED svetlá

Foto: Audi

29.6. 19:30 Omladená verzia vozidla príde do predaja na jeseň so špičkovým naladením dvojlitrového vznetového motora. V palete ale nebude chýbať ani naftový šesťvalec či duo plug-in hybridov.

V segmente prémiových kompaktných SUV patrí medzi bestsellery Audi Q5. Jeho druhá generácia debutovala pred necelými štyrmi rokmi, preto neprekvapuje, že automobilka momentálne tento populárny typ modernizuje. Okrem dizajnu sa pozrela na interiér i technickú stránku.

Základné línie kvé-päťky sa síce nezmenili, no jej predná časť je kompletne prepracovaná v štýle pripomínajúcom Audi A4. Odlišné sú diódové svetlomety, nárazník i maska chladiča. Úpravy boli výrazné, kým v zadnej partii prešlo nemecké vozidlo len decentnými zmenami. Jeho najväčšou pýchou sú príplatkové koncové OLED svetlá ponúkajúce viaceré rôznych foriem grafiky. Opticky ich prepája dekoratívna lišta, o poschodie nižšie nájdeme modifikovaný nárazník s novými zakončeniami výfuku.

V interiéri použil nemecký výrobca nový multimediálny systém.
V interiéri použil nemecký výrobca nový multimediálny systém.
Zdroj: Audi

Osviežená paleta lakov či diskov kolies je obligátna záležitosť a neprekvapia ani nové interiérové materiály. Najväčšou novinkou vo vnútri je uvedenie tretej generácie infotainmentu ponúkajúcej oproti predchodcovi desaťnásobnú výpočtovú silu. Systém využívajúci 10,1-palcovú obrazovku má viaceré extra funkcie, vrátane početných on-line služieb. Nechýba podpora aplikácie pre smartfón.

V tlačovej správe spomína Ingolstadt do detailov jediný motor. Omladená verzia SUV má do predaja doraziť s prívlastkom Q5 40 TDI, čo je špičkové naladenia dieselového dvojlitra. Ponúkne výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 400 Nm. SUV zrýchli na stovku za 7,6 sekundy a dosiahne najvyššie tempo 222 km/h, pričom v priemere má spotrebovať 5,3 až 5,4 l/100 km. K hospodárnosti nafty prispieva integrovaný štartér-generátor pracujúci s klasickým napätím 12 V.

Omladené SUV má byť zo začiatku dostupné len v jednej verzii.
Omladené SUV má byť zo začiatku dostupné len v jednej verzii.
Zdroj: Audi

Automobilka okrem toho avizuje dve ďalšie odrody 2.0 TDI, ktoré majú mať podľa našich informácií 100 kW (136 k) a 120 kW (163 k). Paleta obsahovať aj trojlitrový agregát V6 s pravdepodobným maximom 170 kW (231 k). Taktiež sa do nej má časom vrátiť variant SQ5, v ktorom má byť dieselový šesťvalec údajne naladený na 251 kW (341 k). Bude mať teda o zanedbateľných šesť konských síl menej než doposiaľ.

Audi hovorí aj o dvoch dvojlitrových benzínoch s prívlastkom TFSI. Detaily nespresnilo, no mali by mať výkon 150 kW (204 k) a 195 kW (265 k). V ponuke má naďalej figurovať dvojica plug-in hybridov. Tie asi ponúknu 220 kW (299 k) a 270 kW (367 k), čo je rovnako ako doteraz. S istotou to ale zatiaľ tvrdiť nemôžeme. Audi Q5 sa začne v omladenej forme predávať na jeseň, na domácom trhu bude vo verzii 40 TDI stáť najmenej 48 700 eur.

Video

Diskusia