Aston Martin Vantage Roadster.

Novinky Aston Martin Vantage dostal otvorenú verziu: Má najrýchlejšiu textilnú strechu na trhu

Foto: Aston Martin

13.2. 13:00 Podľa automobilky trvá stiahnutie plátenného zvršku iba 6,7 sekundy. Roadster má batožinový priestor s objemom 200 litrov a prináša aj elegantnejšiu verziu prednej časti.

Koncom roka 2017 predstavil Aston Martin ďalšiu generáciu svojho najdostupnejšieho produktu menom Vantage. Niekoľko mesiacov dozadu zasa britský výrobca potvrdil, že chystá roadster odvodený z atraktívneho kupé so srdcom Mercedes-AMG. Avizoval ho na jar.

Angličan dostal otvorenú verziu v týchto dňoch. Ako prezradili už fotografie prototypu, využíva plátenný zvršok. Za dvojicu sedadiel sa pritom ukladá bez ďalšieho krytia. Mechanizmus je vďaka tomu jednoduchší, Aston má dokonca najrýchlejšiu automatickú textilnú strechu na trhu. Jej stiahnutie trvá 6,7 sekundy. Pre opačný proces udáva výrobca o desatinu viac, pričom všetko funguje do rýchlosti 50 km/h.

Príťažlivý dvojmiestny model má relatívne jednoduchú konštrukciu strechy.
Príťažlivý dvojmiestny model má relatívne jednoduchú konštrukciu strechy.
Zdroj: Aston Martin

Výhodou tohto riešenia je tiež menší prírastok v kolónke hmotnosti. Pribudlo iba 60 kilogramov, čo nie je tak veľa. Batožinový priestor výrazne utrpel. Z pôvodných 350 sa scvrkol na 200 litrov, podľa automobilky ale stále postačuje na klasický golfový vak s príslušenstvom. Samotný interiér sa okrem ovládania strechy a zopár ďalších detailov nijako nezmenil.

Pod kapotou zostalo všetko po starom, pracuje tam štvorlitrový dvakrát prepĺňaný osemvalec s nemeckými koreňmi. V tejto verzii dosahuje výkon 375 kW (510 k) a krútiaci moment 685 Nm. Osemstupňový automat prenáša tieto čísla na zadné kolesá, čo stačí na zrýchlenie z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) za 3,7 sekundy.Roadster je teda oproti kupé o desatinu pomalší, nižšia je tiež maximálna rýchlosť. Z hodnoty 313 km/h klesla na 306 km/h.

Roadster prináša odlišnú kapotu, masku chladiča i tvar nárazníka.
Roadster prináša odlišnú kapotu, masku chladiča i tvar nárazníka.
Zdroj: Aston Martin

Odlišná je tiež odporúčaná cena, na nemeckom trhu sa Vantage Roadster začína predávať za 157 300 eur. Vozidlo pritom prináša aj elegantnejšiu verziu prednej časti dostupnú odteraz aj pre kupé. Maska chladiča nemá výraznú obrubu a obsahuje výraznú mrežovitú výplň, upravený je tiež nárazník. Na bokoch kapoty sa okrem toho objavili decentné výduchy. Aston Martin uvádza, prvé otvorené autá chce dodať zákazníkom v druhom kvartáli.

 

Video

Diskusia