V britskom Gaydone vznikajú hneď dva hybridné hyperšporty.

Novinky Aston Martin prezentuje model Valhalla: Na trati sa predvádza aj šesťvalcový extrém

Foto: Aston Martin

20.8. 9:32 Dvojmiestne kupé s benzínovo-elektrickým pohonom by malo dosahovať výkon okolo 1 000 konských síl, vzniknúť má v limitovanej sérii 500 kusov.

Už vyše tri roky informuje Aston Martin o príprave svojho elitného produktu menom Valkyrie, nekompromisného hyperšportu s hybridným motorom V12. Pred mesiacom ho ukázal po prvýkrát v pohybe. Teraz rovnakým spôsobom prezentuje hierarchicky nižšie postavený model Valhalla, ktorý debutoval ešte pod menom AM-RB 003 na autosalóne v Ženeve.

Na britskej trati Silverstone sa aktuálne predvádza aj tento šesťvalcový extrém, ktorý by mal disponovať pohonom všetkých štyroch kolies a benzínovo-elektrickým pohonom dosahujúcim výkon okolo 1 000 konských síl. Vozidlo označené známym menom zo severskej mytológie absolvovalo testovaciu jazdu v sprievode svojho brutálnejšieho súrodenca.

V britskom Gaydone vznikajú hneď dva hybridné hyperšporty.
V britskom Gaydone vznikajú hneď dva hybridné hyperšporty.
Zdroj: Aston Martin

S výnimkou použitých pneumatík a oficiálneho označenia sa kupé vyslané na okruh nijak nelíši od ženevského exponátu. Má rovnako aerodynamické tvary, ktoré vo veľkej miere využívajú prúdenie vzduchu pod autom. Na karosérii nenájdete spätné zrkadlá ani zadné okno. Pohľad dozadu sprostredkúvajú výhradne kamery, pričom nad motorom je namiesto skla duo výfukových koncoviek. Zozadu však upúta najmä ohromne veľký difúzor.

Podľa zákulisných zdrojov zrýchli Aston Martin Valhalla z 0 na 100 km/h v priebehu 2,5 sekundy a dosiahne najvyššie  tempo vyše 350 km/h. Oficiálne parametre však zatiaľ nepoznáme. Automobilka z britského Gaydonu zatiaľ prezradila len to, že z dvojmiestneho kupé vyrobí limitovanú sériu 500 kusov. O cene jedného z nich verejne nehovorí.

Video

Diskusia